Kripto Para

Nijerya, dijital para pilot uygulamasını başlatıyor

  Afrika’nın bir numaralı ekonomisi olarak bilinen Nijerya da kripto para sektörüne hızlı bir giriş yaptı. Nijerya Merkez Bankası, 1 Ekim’de dijital para pilot uygulamasını başlatacaklarını duyurmasıyla dikkatleri üzerine çekti…

  Kripto para basınında geniş yankı bulan habere göre, Nijerya Merkez Bankası ülkede yeni bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatmak için harekete geçti. Bu alanda pilot çalışmaları başlatmak için 1 Ekim 2021 tarihinin seçildiği açıklandı. Bu önemli tarihin açıklanması ülkeyi dijital para çalışması yapan diğer ülkeler arasına soktu.

  Nijerya Merkez Bankası Bilgi Teknolojileri Direktörü Rakiya Muhammed tarafından açıklanan Ekim tarihi, kripto para basınında dikkat çekti. Bu hamlenin yanı sıra yönetici, ülkenin önde gelen bankasının da yıl sonundan önce bir proof-of-concept yürütebileceğini duyurdu. 

  Afrika’da Kripto Para Kullanımında 1 Numara

  Bu hamle, Afrika kıtasının en yoğun kripto para kullanılan ülkesi olan Nijerya’da heyecan yarattı. Nijerya’daki kripto para destekçileri merkez bankasının bu kararını olumlu karşıladı. Binance kripto para borsasının verilerine göre Nijerya’daki kripto para yatırımcıları bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2.228 oranında bir büyüme kaydetti. Buna göre Afrika genelinde en yüksek P2P kullanıcıları Nijerya’dan çıktı. 

  Rakiya Muhammed, konuyla ilgili açıklamasında CBDC pilot programını dev olarak tanımlarken, çok çeşitli kullanım durumlarına sahip olduğunu dile getirdi. Nijerya Merkez Bankası parasının sektörde endüstri çözümleri geliştirmeye odaklanan bir Blockchain kuruluşu olan Hyperledger Fabric tarafından denetim altında tutulacağı açıklandı.

  Afrika Ülkeleri İçin Örnek Olabilir

  Nijerya’daki kripto para destekçileri ve uzmanları Nijerya Merkez Bankasının CBDC pilot programı başlatma hareketini olumlu karşıladı. Nijerya merkezli P2P kripto para birimi platformu olan Mondo borsasının CEO’su Jafarudeen Samad, bu hamlenin önemine dikkat çekti. 

  Samad’a göre Nijerya Merkez Bankasının CBDC pilot programı, diğer Afrika ülkelerinin merkez bankalarını benzer adımları atma konusunda teşvik edecek. Nijerya’dan yapılan CBDC duyurusu, Gana Bankası’nın (BoG) CBDC’sini iki ay içinde testlere tabi tutacağını açıklamasının hemen arkasından geldi. Bu hamlelerin diğer Afrika ülkeleri için örnek teşkil etmesi bekleniyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle