Kripto Para

Coinbase, ABD’de kriptolar için yeni düzenlemeler istiyor!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), “Lend” ürünü üzerinden soruşturma başlattığı, ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase, ülkedeki kripto para sektörü düzenlemelerinin gözden geçirilmesini istiyor. Coinbase, söz konusu talebini açıklamalarla dile getirdi.

  ABD merkezli en büyük kripto para borsası olan Coinbase, geçtiğimiz aylarda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) soruşturma başlatması ile birlikte sarsılmıştı. SEC, Coinbase borsasının “Lend” ürününün durdurulması gerektiğini ifade etmişti ve Coinbase CEO’su Brian Armstrong, SEC yetkilileri ile bu konuda iletişim kuramadıklarını dile getirerek şikayetlerini göstermişti. Ancak söz konusu soruşturma kapatılmadı ve halihazırda devam ediyor. Soruşturma ortasında Coinbase, ABD finansal düzenlemelerinin sert şekilde yeniden yapılandırılması gerektiğini önerdi.

  Coinbase Kanadından Gelen Açıklamalar

  ABD’deki dijital varlıklara dair yeni bir düzenleyici yasa adına kapsamlı bir teklifte bulunan Coinbase, ülkedeki finansal düzenlemelerinin sert bir yapılandırma ile yenilenmesini istiyor. Coinbase konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

  “Yasaların tutarlı bir şekilde düzenlenip uygulanması için tek bir düzenleyici gerekir. Konuyla ilgili yeni politika sorunları ya da zorlukları ortaya çıktığı zaman, tek bir düzenleyici kurumun bu işe el atması, herkesin yararına olacaktır.

  Yapılan açıklamalara bir ek açıklama da Coinbase Baş Politika Sorumlusu Faryar Shirzad’dan geldi. Shirzad ise söz konusu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

  “Fark ettiğimiz şey, dijital varlıkların altında yatan teknolojide çeşitli farklılıklar olduğudur. Eski bir düzenleyiciyi alıp bir şekilde dönüştürmek mantıklı bir hareket değildir.”

  “Düzenleyici Kapsama BTC ve ETH Dahil Olmayacak”

  Coinbase borsasından bu söz konusu teklif, SEC’nin “Lend” ürünü ile ilgili soruşturmaları devam ederken geldi. Faryar Shirzad, SEC’nin bu öneriyi daha önce görüp görmediği sorusuna karşılık olarak da “Onları bu konuda bilgilendirmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” yanıtını verdi. Shirzad ayrıca Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH), önerdikleri düzenleyici kapsamına dahil olmayacaklarını da ifade etti. Zira SEC, BTC ve ETH’nin menkul kıymet olmadığını belirttiği 2 kripto varlıktır.

  SEC’nin Gündeminde BTC ETF’i Var

  Aslında ABD’de bir süredir kripto para endüstrisine yönelik yeni düzenleyici politikaların getirilmesi konusu ve tavsiyeleri bir süredir gündemde. Ancak SEC’nin şimdilerde gündeminde olası bir Bitcoin ETF’ini onaylama durumu var gibi görünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle