Kripto Para

Nijerya CBDC alanına adım atıyor

  Kripto para piyasası genişledikçe, ülkelerin bu alandaki adımları da son dönemlerde hızla şekillenmeye başladı. Dünya genelinde birçok ülke merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına başladı ya da çalışmalarını hızlandırdı. CBDC konusunda en son adım ise Nijerya’dan geldi.

  Kripto para piyasaları 2009’dan bu yana büyüyerek yolunda ilerledi ancak piyasa özellikle de 2021 yılında en geniş sınırlarına ulaştı. Çok hızlı ve çok yoğun şekilde artan yatırımcı sayısı ile birlikte ülkelerinde de bu alana bakış açıları değişmeye başladı. Kripto paralar ile birlikte dünyanın daha dijital bir hal almaya başladığı, daha gözle görülür bir boyuta ulaştı. Bu kapsamda, ülkeler de özellikle 2021 yılında merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına ağırlık verdi. Çin’in öncüsü olduğu CBDC konusunda bir yeni adım da Nijerya’dan geldi.

  Nijerya’nın Dijital Para Birimine Tüm Nijerya Halkı Erişebilecek

  Nijerya Merkez Bankası (CBN) Bilgi Teknolojisi Direktörü Rakiya Mohammed bankacılar komitesi toplantısı sonrasında çeşitli açıklamalarda bulundu. Mohammed, Nijerya’nın 2021 sonuna kadar kendi CBDC’sine sahip olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ifade etti. Mohammed ayrıca açıklamalarında bu dijital para biriminin, tüm Nijerya halkı tarafından erişilebilir olacağını da vurguladı.

  Rakiya Mohammed’in Açıklamaları

  Rakiya Mohammed’in açıklamalarına dayandırılarak yapılan bir habere göre Nijerya’nın dijital para birimi, Bitcoin (BTC) gibi kripto paralardan da farklı olacak. Daha önce Nijeryalı bir senatör, Bitcoin için “nerdeyse işe yaramaz” tanımlaması yapmıştı. Bu tanımlama, Nijerya’nın bu alandan uzak kalacağı ihtimalini gündeme getirmişti. Ancak CBN Bilgi Teknolojileri Direktörü Rakiya Mohammed, yaptığı açıklama ile “biz de buradayız” dedi. Rakiya Mohammed, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Merkez bankası dijital para biriminin bu kavramını incelemek için 2 yıldan fazla zaman harcayarak riskleri belirledik. Bu yolculuğa devam ederken tüm sektör paydaşlarının tüm risklere erişmesini sağlayacak merkezi bir yönetim yapısını oluşturduğumuzu ifade etmemin bir nedeni de bu.”

  Daha Önce De CBN’nin Dijital Parasına İlişkin Duyuru Yapılmıştı

  Rakiya Mohammed, ayrıca çok yakın bir tarihte CBN’nin dijital para birimi için bir lansman duyurusu yapacağını da açıkladı. Daha önce de Mayıs ayında CBN Başkanı Godwin Emefiele, Nijerya’nın dijital parasının hayata geçeceğini duyurmuştu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle