Kripto Para

MicroStrategy yöneticileri BTC yüzünden mi hisse sattı?

  Yaptığı Bitcoin (BTC) yatırımları ile kripto para sektörüne yön veren dev teknoloji şirketi MicroStrategy’nin bazı üst düzey yöneticilerinin son 1 yılda, toplamda yaklaşık 175 milyon dolarlık MicroStrategy hissesi sattığı ortaya çıktı.

  Kripto para piyasaları Aralık 2020’den bu yana çok ciddi oranlarda büyüme elde etti. Sektörün büyümesinde birçok farklı etken rol oynamış olsa da en etkili faktörlerden biri, sektöre giren kurumsal şirketler oldu. Kurumsalların yaptığı kripto para yatırımları, birçok diğer kurumsalın ve birçok bireysel yatırımcının da sektöre giriş yapmasını sağladı. Bu alanda, ilk kripto para satın alan kurumsal şirket ise dev teknoloji şirketi MicroStrategy oldu. Ancak şirket bünyesindeki bazı üst düzey yöneticilerin, son 1 yılda yüklü miktarlarda MicroStrategy hisse senedi (MSTR) sattığı ortaya çıktı.

  MSTR Satışlarının Yüzde 57’sini İki Yönetici Üstleniyor

  OpenInsider verilerinde göre MicroStrategy şirketinin yönetiminde yer alan 7 yönetici, Ekim 2020’den bu yana toplamda 380 binden fazla MSTR satışı gerçekleştirdi. Satılan bu hisse senetlerinin toplam değeri 174,3 milyon dolara denk geliyor. Gerçekleştirilen bu satışların %57’lik bölümünü ise sadece 2 isim oluşturuyor. Bu isimlerden Phong Le 55,8 milyon dolarlık ve Timothy Lang de 44,9 milyon dolarlık hisse senedi satışı gerçekleştirdi. Phong Le, MicroStrategy’nin CFO’su ve Timothy Lang de şirketin CTO’su olarak görev yapıyor.

  MicroStrategy İlk BTC Alımını Ağustos 2020’de Yapmıştı

  MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’un açıklamaları ve öncülüğü ile birlikte, şirket ilk kez Bitcoin (BTC) aldığını Ağustos 2020’de açıkladı. O dönemde 250 milyon dolarlık BTC yatırımı yapan şirket, daha sonra da BTC alımına devam etti. Bugün ise şirketin bilançosundaki toplam Bitcoin satısı 108 bin 991’e ulaştı.

  Son 10 Yıllık MSTR Satışlarının Yüzde 65’i Son Bir Yılda Yapıldı

  Satın alınan BTC’lerin, satılan hisse senetleri ile doğrudan bir ilişkisinin olup olmadığı bilinmiyor. Ancak Protos tarafından sağlanan istatistikler, son 10 yıldaki şirket içi yöneticilerin hisse senedi satışlarının %65’ini, sadece son 1 yıl içinde yaptığını gösteriyor. 1989 yılında kurulan MicroStrategy şirket hissesi Temmuz 2020 sonlarında 123 dolar seviyesinden işlem görüyordu. Şirketin hisse değeri, BTC alımlarından sonra ciddi ölçülerde arttı. Günümüzde ise MSTR değeri 700 doların üzerinde.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle