Kripto Para

Janet Yellen’ın açıklaması sızdırıldı, kriptolar fırladı!

  Bir süredir düşüş eğiliminde seyreden kripto para piyasaları, Salı akşamı ABD Başkanı Joe Biden’ın imzaladığı yürütme emrinin detaylarının sızdırılmasıyla birlikte yükselişe geçti. Biden’ın imzaladığı kararnameye ilişkin açıklama yapan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın yorumları, piyasalara hızlı ve olumlu yansıdı.

  Kripto para piyasaları bir süredir düşüş eğiliminde seyrediyordu. Ancak Salı akşam saatlerinde piyasalarda hızlı bir toparlanma başladı ve Bitcoin (BTC) yeniden 41 bin dolar seviyesinin üzerini gördü. Piyasalar genelinde yaşanan bu hızlı değer artışlarının arkasında ise ABD’den gelen bir haber yer aldı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, Başkan Joe Biden’ın kripto paralar konusunda izlenecek olan yollar ile ilgili imzaladığı yürütme emri ile ilgili yorumları sızdırıldı. Yellen’ın yaptığı açıklamalarda kripto inovasyonuna destek verileceğinin belirtiliyor olması, piyasalara pozitif etki etti.

  ABD Hazine Bakanı’nın Yorumları Piyasaya Olumlu Yansıdı

  Janet Yellen’ın, Joe Biden’ın imzalayacağı “Başkanlık emri” hakkındaki yorumları, 8 Mart Salı akşamında sızdırıldı. Bu yorumlar kısa süre içinde kaldırılmış olsa da haber hızlı bir şekilde yayıldı ve haberin etkisi kripto para piyasalarında fazlasıyla olumlu oldu. Yelen’ın, yorumlarında kripto para sektörünün regüle edilmesi konusunda olumlu ve inovasyona destek veren yaklaşım göstermiş olması, Bitcoin fiyatının çok kısa süreler içinde 3 bin dolardan fazla yükselmesini sağladı. Gelen yükselişler sonrası Bitcoin, 9 Mart Çarşamba günü sabah saatlerinde 41 bin 900 dolar seviyesine kadar tırmandı.

  Janet Yellen’ın Başkanlık Emri Hakkındaki Yorumları

  ABD Hazine Bakanlığı’nın resmi stesinde paylaşılan ve ardından hızla kaldırılan 9 Mart tarihli açıklamalarda, Yellen’ın kripto paralar konusunda izlenecek olan strateji için “Sorumlu inovasyon desteklenecek” sözlerine yer verdiği görüldü. Öte yandan Janet Yellen’ın kaldırılan yorumlarında şu ifadeler de yer alıyordu:

  “Kripto paralar hakkında Başkanlık emri, kurumlar arası koordinasyonu sağladığı için yapıcı ve sorumlu bir inovasyonu destekleyecektir. Başkanlık emri ile birlikte Hazine Bakanlığı da kurumlarla beraberlik içinde çalışacak ve paranın geleceği ve ödeme sistemleri ile ilgili bir de rapor hazırlayacaktır.”

  Yellen “Endişeli” Tavrını da Belli Etti

  Bilindiği gibi Janet Yellen, kripto paralar konusunda daha önce birçok kez çok sert açıklamalarda bulunmuş ve “kripto karşıtı” bir isim olarak biliniyor. Bu tavrından da izlerin görüldüğü açıklamada Yellen’ın “Başkanlık emri, kripto paraların yasadışı işlemlerde kullanılması gibi sorunları çözecek, finansal sisteme karşı olan tehditleri ortadan kaldıracak ve yatırımcıların korunmasını sağlayacaktır” sözlerine yer vermiş olduğu da görüldü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle