Kripto Para

Vitalik Buterin Kremlin’e seslendi: Savaş insanlığa zarar verir

  Ethereum’un (ETH) kurucu ekibinin lideri olan ve uzun bir süredir Ethereum’un arkasındaki isim olan Vitalik Buterin, Twitter üzerinden Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceğine dair söylentilerin çıkması üzerine Rusça bir mesaj yayımladı. Rus asıllı Kanadalı Buterin, savaş söylentileri ortasında Kremlin’e seslendi.

  Reuters haberine göre ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna’da bulunan ABD vatandaşlarına seslendi. Sullivan söz konusu açıklamalarında, Rusya’nın Ukrayna yakınlarına daha fazla asker gönderdiğini ve her an bir işgalin başlayabileceğini dile getirdi. Saldırıların ilk olarak hava saldırısı olarak gerçekleşebileceğini dile getiren Sullivan, ayrıca Rusya’nın Ukrayna’ya Olimpiyatlar sırasında saldırabileceğinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti. Sullivan, bölgedeki ABD vatandaşların önümüzdeki 24 ile 48 saat içinde ülkeyi terk etmeleri gerektiğini söyledi.

  Vitalik Buterin Kremlin’e Seslendi: Umarım Akıllıca Bir Seçim Yaparlar

  Rusya ile Ukrayna arasında tırmanan gerilimin savaşa dönüşebileceğine ilişkin dış basında birçok haber ve uyarı yer aldı. Alman dergisi Der Speigel de Rusya’nın, 16 Şubat tarihinde Ukrayna’yı vurmaya başlayacağının istihbarat bilgisini kamuoyu ile paylaştı. Küresel basında “3. Dünya Savaşı” sesleri yükselmeye başlarken, Ethereum’un (ETH)Rus asıllı Kanadalı kurucusu Vitalik Buterin, Twitter’dan Kremlin’e seslenerek Rusça bir mesaj yayımladı. Twitter’da 3,3 milyondan fazla takipçisi bulunan Buterin, yayımladığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

  “Ukrayna’ya yapılacak bir saldırı; Rusya’ya, Ukrayna’ya ve insanlığa zarar verir. Durumun barışçıl bir yola girmesine veya savaşa artık Zelensky ya da NATO değil, Kremlin karar verebilir. Umarım akıllıca bir seçim yaparlar.”

  Buterin, 2017’de Vladimir Putin’le Görüşmüştü

  Rus asıllı Kanadalı bilgisayar programcısı Buterin, 2017 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmişti. Buterin ile Putin’in bu görüşmesinden sonra Putin’in, Blockchain teknolojisine hayran olduğunu belirttiği iddia edilmişti. Vitalik Buterin’in yayımladığı mesajda Kremlin’e seslenmesinin bir etki yaratıp yaratmayacağı bilinmiyor. Ancak savaş söylemlerinin artması insanlık adına endişeleri arttırdığı gibi ekonomi piyasalarındaki endişeyi ve hareketliliği de arttırıyor.

  Savaş Söylemleri Piyasaları Hareketlendirdi

  Washington, Ukrayna’da bulunan vatandaşlarını ülkeyi terk etmeleri konusunda uyardı. Öte yandan ABD donanmasına ait olan 4 savaş gemisi de görev bölgeleri Avrupa olan 6. filoya gönderildi. Yaşanan gelişmelerin ardından altın ve petrol fiyatlarında artışlar yaşanırken, hisse senedi piyasalarında ve kripto para piyasalarında düşüşler yaşandı. Başta Bitcoin (BTC) olmak üzere kripto paralarda düşüş hareketliliği görülürken, ABD doları da gelişmelerle birlikte yükselişe geçti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle