Kripto Para

LinkedIn’deki kripto odaklı iş ilanlarında rekor artış!

  LinkedIn tarafından paylaşılan bir rapora göre 2021 yılı genelinde kripto para ve Bitcoin (BTC) ile ilgili iş ilanlarında yaklaşık %400 oranında bir artış yaşandı. Rapora göre 2020 – 2021 yıllarında içerisinde “kripto para”, “Bitcoin”, “Ethereum” ve “Blockchain” kelimelerinin geçtiği iş ilanları rekor seviyelere ulaştı.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında dünya genelinde ana akımda daha çok yer edinme fırsatı buldu. Ancak kripto paraların ana akıma daha yoğun şekilde dahil olmaya başlama süreci, Mart 2020 itibariyle başladı. 2020’de kademeli olarak büyüyen kripto para piyasaları, 2021 yılında bu büyümeleri hızlandırdı ve kripto para odaklı atılımlar da hız kazandı. Birçok şirket, sundukları hizmetleri kripto paralarla entegre hale getirdi ve bu da şirketlerin, kripto paralarla ilgili istihdam sahalarını genişletmesini sağladı.

  Kripto Odaklı İş İlanlarında Yüzde 395 Artış

  LinkedIn tarafından paylaşılan rapora göre 2020 – 2021 yılları arasında, içerisinde “kripto para”, “Bitcoin”, “Ethereum” ve “Blockchain” kelimelerinin yer aldığı ABD merkezli iş ilanlarının sayısında %395 oranında, rekor düzeyde bir artış yaşandı. Kripto para odaklı iş ilanlarında yaşanan bu rekor artış, diğer teknoloji odaklı iş ilanlarının fazlasıyla üzerinde bir artış olarak kaydedildi. Öte yandan rapora göre iş ilanlarının çoğu yazılım ve finans alanlarından gelirken, diğer endüstrilerde de “kripto altyapı donanımı olan” kişilere ilginin artış göstermiş olması dikkat çekti.

  Şirketler En Çok “Blockchain Geliştiricisi” ve “Blockchain Mühendisi” Aradı

  Finans ve yazılım kökenli iş ilanlarında, kripto altyapısı donanımı olan insanlara yönelik iş ilanlarının artış göstermesi beklenen bir sonuçtu. Ancak muhasebe ve danışmanlık gibi iş ilanlarının yanı sıra öte yandan personel ve bilgisayar donanımları gibi sektörlerde de kripto para odaklı iş ilanlarında ciddi oranlarda artış yaşandı. Rapor göre şirketler tarafından yayınlanan en yaygın başlıklar arasında “Blockchain Geliştiricileri” ve “Blockchain Mühendisleri” başlıkları yer aldı.

  2021’de Kripto Odaklı Yatırımlar Patlama Yaptı

  Uzmanlara göre kripto para endüstrisi ile ilgili işe alımlar, kripto alanına yapılmış olan büyük yatırımlar nedeni ile artış gösterdi. PitchBook tarafından sağlanan verilere göre dünya genelindeki yatırımcılar, 2021 yılında kripto endüstrisine ve Blockchain teknolojisinin gelişimine 30 milyar dolardan fazla yatırım gerçekleştirdi. Ayrıca verilere göre Elon Musk gibi profili yüksek olan girişimcilerin de kripto alanında etkin olması, küresel anlamda insanların kripto ilgisini arttırdı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle