Kripto Para

Latin Amerika’da BTC’nin ayak sesleri yükseliyor!

  Dünyada Bitcoin’i (BTC) yasal olarak kabul eden ilk ve tek ülke şu an için El Salvador ancak bu sınır genişleyebilir. Önce Arjantin, şimdi de Kolombiya BTC’ye sıcak bakan ülkeler arasına adını yazdırdı. Kolombiya Devlet Başkanı Danışmanı Jehudi Castro Sierra’nın açıklamaları heyecan uyandırdı.

  El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Haziran ayı başlarında, Bitcoin’in (BTC) resmi para birimi olmasını içeren yasa tasarısını Kongre’ye sunacağını duyurmuştu. Ardından sunulan tasarı kabul edildi ve 8 Haziran tarihinde El Salvador, BTC’yi ülkenin resmi para birimi olarak ilan etti. Kabul edilen yasa, 7 Eylül tarihinde yürürlüğe girecek ve ülkedeki işletmeler, ödemelerde BTC kabul etmek zorunda kalacak. Kripto para piyasalarında “devrim niteliğinde” karşılanan bu adımın etkileri büyümeye devam ediyor.

  “BTC Şimdiye Kadarki En Akıllıca Yazılım”

  El Salvador’un hamlesinden sonra yakın tarihte Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Angel Fernandez, Caja Negra’ya verdiği röportajında BTC’ye sıcak baktığını gösterdi. Arjantin’de BTC’nin kabul edilip edilmeyeceği ihtimalinin sorulması üzerine Fernandez “’Hayır’ demek için bir sebep göremiyorum” yanıtını vermişti. Fernandez’in heyecan uyandıran bu yaklaşımının ardından şimdi de Kolombiya’nın bu konuya ılımlı baktığı ortaya çıktı. Kolombiya Devlet Başkanı Danışmanı Jehudi Castro Sierra, verdiği röportajında BTC’yi “Şimdiye kadarki en akıllıca yazılım” olarak tanımladı.

  Jehudi Castro Sierra’nın Açıklamaları

  Söz konusu röportajda Jehudi Castro Sierra, görevinin Kolombiya Başkanı Ivan Duque’ye, teknoloji ve dijital dönüşümlerle ilgili her konuda danışmanlık yapmak olduğunu ifade etti. Bu nedenle de Kolombiya’nın Bitcoin’e son zamanlarda daha fazla odaklandığı anlaşılıyor. Jehudi Castro Sierra, söz konusu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

  “Bitcoin’e ‘harika bir açık kaynaklı proje’ olarak yaklaştım. Bir süre sonra temsil ettiği parasal yenilikle de ilgilenmeye başladım ve hala her gün inanılmaz şeyler keşfediyorum. Şu anda odak noktalarından biri kripto para birimleri.

  Borsaların vatandaşlara kolay ve güvenli bir şekilde ulaşmasına izin verdiğimiz yenilikçi bir sanal alanımız var. Buradaki fikir, yeniliği teşvik eden ve yatırımı çeken dostça bir düzenlemeye sahip olmak için bu sanal alanda toplanan bilgilerle birlikte.”

  Sierra’dan Çin Baskıları ve El Salvador Yorumları

  Çin’in baskıları sonrası düşen hash oranına ilişkin, ağın “olması gerektiği gibi” tepki verdiğini söyleyen Sierra, ayrıca El Salvador’un BTC adımını da “cesur bir hareket” olarak tanımladı. Sierra, Kolombiya halkının BTC’yi yasal olarak kabul edip etmeyeceklerine ilişkin bir açıklamada bulunmadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle