Kripto Para

NFT’lerin yüzde 80’i, azınlık balina grubunun elinde!

  Açık kaynaklı bir Blockchain analitik şirketi olan Moonstream, NFT’lerin (non fungible token) dağılımı ile ilgili çok ilginç raporlar yayınlandı. Moonstream raporlarına göre Ethereum’daki (ETH) tüm NFT’lerin %80’den fazlasını, adreslerin %17’si elinde tutuyor. 

  Kripto para piyasalarındaki büyümeye paralel olarak 2021 yılında büyüyen NFT (non fungible token) sektörü, gün geçtikçe daha da öngörülemez seviyelerde büyümeler elde etti. NFT’lerin zamanla yaygınlaşması ve beklenmedik değerlere ulaşması, yatırımcıların da yoğun olarak bu alana yönelmesini sağladı. Dünyanın birçok noktasından insanlar, NFT’lere akın etti ve NFT trendi Ekim ayında çok daha geniş sınırlara ulaştı. Ancak ortaya çıkan bazı raporlar, NFT’lerin çoğunluğunun, yatırımcıların azınlığının elinde olduğunu ortaya koydu.

  NFT Sahiplerinin Yüzde 84’ü, Kalan Bir Avuç Ürünü Bölüşüyor

  Açık kaynaklı bir Blockchain şirketi olan Moonstream, NFT’lerin dağılımı ile ilgili çok ilginç veriler yayınladı. Rapora göre Ethereum’daki (ETH) NFT’lerin %80’den fazlasını, adreslerin sadece %17’lik kısmı elinde bulunduruyor. 21 Ekim tarihinde yayınlanan rapor ve analiz, 1 Nisan ile 25 Eylül tarihleri arasında, ETH blok zincirinde gerçekleşen 7 milyondan fazla NFT işlemi üzerinden yapılarak ortaya koyuldu. Rapora göre tüm adreslerin %16,71’lik bölümünü oluşturan balinalar, ETH’deki NFT’lerin %80,98’lik bölümüne sahip. Geri kalan %83,29’luk yatırımcılar ise kalan NFT’leri bölüştü.

  80/20 Kuralının Bir Kopyası Görülüyor

  Raporu yayınlayan Moonstream, konuya ilişkin birtakım açıklamalarda da bulundu. Söz konusu açıklamalarda, NFT sahiplerinin çoğunluğu OpenSea, Nifty Gateway ve aynı türde olan diğer platformlar ve pazar yerlerinde işlem yaptığı için, istatistiklerin yorumlarında daha fazla ayrıntı olması gerektiği ifade edildi. Ancak yine de ortaya koyulan veriler, farklı pazarlarda ve sektörlerde ortak bir etken olan “Pareto İlkesini” ya da 80/20 kuralını kopyaladığını gösteriyor.

  Moonstream’e Göre NFT Sektöründe Küçük Yatırımcılar İçin Hala Alan Var

  Moonstream’in ortaya koyduğu veriler ERC 721 token’ları üzerinden yapılan analizleri gösteriyor ve bu veriler Polygon gibi Katman 2 ağlarına dair herhangi bir bilgi içermiyor. Öte yandan bu raporlarda Uygulama Programlama Arayüzü’nden (API) gelen verilere de yer verilmiyor. Moonstream, NFT dağılımındaki eşitsizliğe dikkat çekerken, yine de NFT sektörüne hala küçük yatırımcıların katılabileceklerini, bunun için alan olduğunu öne sürdü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle