Kripto Para

Fed kripto para düzenleme çalışmalarını hızlandırdı!

  ABD Merkez Bankası (Fed) Denetim Başkan Yardımcısı Randal Quarles, Senato Bankacılık Komitesi’nde açıklamalarda bulundu. Quarles açıklamasında, kripto para endüstrisine yönelik düzenlemelerin yolda olduğunu ifade etti. ABD, kripto para konusundaki regülasyon çalışmalarında yetersiz olduğu yönünde sıkça eleştiriliyordu.

  Kripto para piyasaları deyim yerindeyse 2021 yılında aldı başını gitti. Büyüyen sektör, yatırımcıların duyduğu ilginin artmasıyla genişlemeye devam ediyor. Finansal bir sektörün büyümesi, beraberinde çeşitli riskleri de getiriyor ve bu durum kripto para endüstrisi için de geçerli. Üstelik kripto paraların totalde 12 yıllık bir ömrünün olduğu düşünüldüğünde, bu risklerin daha can alıcı olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle dünyanın hemen her yerinde kripto para sektörüne yönelik nasıl bir düzenleme yapılacağı konusunda yetkililer çalışmalara ve araştırmalara devam ediyor.

  Randal Quarless Çalışmaların Olduğunu Aktardı

  Dünyanın çeşitli yerlerinde örnekleri görülmeye başlanan kripto para sektörüne yönelik düzenleme adımlarının, ABD’de yetersiz olduğu gündeme getiriliyordu. ABD’nin bu konuda, özellikle de dünya ekonomisindeki konumu göz önüne alındığında, diğer birçok ülkeye göre geride kaldığı eleştirileri yapılıyordu. Ancak bu alanda, eleştirilerin odağında yer alan ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) konuya yönelik heyecan verici bir açıklama geldi. Fed Denetim Başkan Yardımcısı Randal Quarles, Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı konuşmasında çalışmaların olduğunu dile getirdi.

  Konu Hakkında Detay Yok Ama “Yüksek Öncelikli”

  Quarles, konuşmasında Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto paraların denetimlerini sıklaştırmak için yasal finans düzenleyicileri ile bir çalışma içinde olduklarını ifade etti. Quarles açıklamasında “OCC ve FDIC ile beraber kripto para sektörü ile ilgili görüşleri bir masada toplayarak faaliyetlerimize tam gaz devam ediyoruz” sözlerini dile getirdi. Quarles Fed’in bu alandaki planlarına yönelik ayrıntılı bilgi vermedi ancak konunun “yüksek öncelikli” olduğunu vurguladı.

  Fed Başkanı “Kripto Paralar Riskli” Demişti

  Fed Başkanı Jerome Powell, son haftalarda ciddi değer kayıpları yaşayan kripto paraların finans sisteminin istikrarı için risk oluşturduğunu dile getirmişti. Zira Bitcoin Nisan ayında 60 bin dolar seviyesindeyken, 19 Mayıs tarihinde 30 bin dolar bandına kadar geriledi. Şimdi ABD’de kripto para endüstrisine yönelik atılacak olan düzenleme adımlarının hangi yönde atılacağı merak ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle