Kripto Para

Kriptolar kesinlikle yaptırımları delmede kullanılıyor – ECB Başkanı

  Kripto paralara karşıt tavrıyla bilinen Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, kısa süre önce “Kriptolar para değildir” açıklamasına bulunarak bu tavrını bir kez daha göstermişti. Lagarde bu kez de kripto paraların, yaptırımları delmek için kullanıldığını iddia etti.

  Kripto para piyasasının son dönemlerde hızla popülarite yakalaması birçok ülkeyi, merkez bankasını ve uluslararası finans kuruluşunu tedirgin etti. Merkezi olmayan dijital varlıkların yaygın şekilde kullanılması ile başlayan bu endişeler sonrası, kripto paralara karşı olumsuz tavır benimseyenler arasında Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde da yer aldı. Daha önce “Kriptolar para değildir” diyen Lagarde, bu kez de kripto paraların yaptırımları delmek için kullanıldığını iddia eden bir açıklamada bulundu.

  ECB Başkanı Lagarde Zirvede Konuştu

  Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine başlamasıyla birlikte daha sık şekilde gündeme gelen kripto paraların, Rus oligarklar ve Rus hükümeti tarafından yaptırımları delmek için kullanılabileceği iddiaları artıyor. ABD’de de sıkı bir şekilde ele alınan bu söylemlere, ECB Başkanı Lagarde da dahil oldu. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Zirvesi’nde, “Dijital Dünyada Merkez Bankaları İçin Ortaya Çıkan Zorluklar” başlıklı panelde konuşan Lagarde, kripto paraların yaptırımları delme noktasında “kesinlikle” kullanıldığını öne sürdü.

  “Rubleden Stablecoin’e Geçişler Artıyor”

  Panelde konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Lagarde “Kripto paralar kesinlikle yaptırımları delmek için kullanılıyor. Biz Avrupa Birliği Merkez Bankası olarak şirketleri bu işlemlere dahil olmamaları konusunda uyardık. Rubleden stablecoin’lere geçiş hacmi de ciddi şekilde artıyor” sözlerini dile getirdi. Kripto paralara karşıt tavırlarıyla bilinen ve uzun bir süredir bu yönde açıklamalarda bulunan Lagarde, son olarak kısa bir süre önce de “Kriptolar para değildir, nokta. Bu tartışmaya kapalıdır” sözlerini dile getirmişti.

  ECB Üyesi Fabio Panetta’nın Açıklamaları

  Lagarde’ın söz aldığı zirvedeki panelde bir diğer yandan ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta da açıklamalarda bulundu. ECB Başkanı Lagarde’ın sözlerine benzer ifadeler dile getiren Panetta ise açıklamasında şöyle konuştu:

  “Kripto varlıklar kesinlikle yaptırımları delme aracı olmamalıdır. Bu yüzden piyasaların ‘müşterini tanı’ (KYC) ve anti para aklama regülasyonları ile uyumlu olması şarttır. Bu uyumluluğu sağlamak için sert önlemler almalıyız.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle