Kripto Para

Nihat Hatipoğlu açıkladı: Kripto paralar haram mı?

  Global ekonomilerde belirsizliklerin devam ettiği bu süreçte tüm dünya gözünü kripto para sektörüne dikti. Kripto paraların en çok ilgi gördüğü ülkeler arasında Türkiye’de yer alıyor. Bununla beraber Müslüman nüfusunun yoğun olduğu Türkiye’de kripto paraların caiz olup olmadığı merak ediliyor.

  2020 yılının başından bu yana tüm dünyada etkili olan Covid-19 salgını nedeni ile global ekonomilerde ciddi krizler ortaya çıktı. Ülkelerin teşvikleri, merkez bankalarının para basması gibi gelişmeler insanların enflasyon ve yüksek faiz oranlarının korkmasına neden oldu. Küresel ekonomilerde yaşanan bu olumsuz gelişmeler ise kripto para sektörüne yaradı. Tüm dünyada olduğu gibi ekonomide yaşanan daralma Türkiye’de de vatandaşların kripto para sektörüne yönelmesine neden oldu.

  Son günlerde başta Bitcoin olmak üzere diğer kripto paralarda kırdığı rekorlarla sürekli gündeme geliyor. Kripto para sektöründeki bu yükseliş yerli yatırımcıların kripto alanına daha fazla ilgi göstermesine neden oldu. Bununla beraber nüfusun büyük kısmının Müslüman olduğu Türkiye’de vatandaşlar kripto paraların caiz olup olmadığını merak ediyor.

  Türkiye’de kripto paraların helal olup olmadığı merak konusu oldu

  Ramazan aylarında yaptığı programlarla tanınan Nihat Hatipoğlu, gelen sorular üzerine kripto paraların dinen uygun olup olmadığı ile ilgili açıklama yaptı. Bir izleyicinin sorusu üzerine kripto paraların haram olup olmadığını açıklayan Hatipoğlu’nun çekimser tavırları dikkat çekti.

  Nihat Hatipoğlu açıklamalarında kripto paraların borsa kapsamına girdiğini ve borsada farklı bir sistemin işlediğini belirtti. Bu sistem üzerinden elde edilen paralar ile helal işler yapılabildiğini belirten Hatipoğlu bu nedenle haram olmadığını belirtti. Hatipoğlu bunun yanı sıra kripto para kullanımının caiz olduğu konusunda da net konuşamayacağını söyledi. Ünlü isim her ihtimale karşı uzak durulması gerektiğini belirtti.

  Türkiye kripto paraların en çok kullanıldığı ülkeler arasında yer alıyor

  Son dönemlerde yapılan araştırma ve çalışmalarda Türkiye’de kripto paralara olan ilginin sistematik şekilde arttığı görülüyor. Ülkede Google aramalarından da görüldüğü gibi son dönemlerde kripto para araştırmaları zirveye çıktı. Türkiye Avrupa ülkeleri içinde en çok kripto para kullanan ülkeler arasında yer alıyor. Hükümette konu ile ilgili çalışmalara başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle