Kripto Para

LUNA’nın başı dertte! Kurucuları Anchor’u manipüle mi etti?

  Mayıs ayının ortalarında çöküş yaşayan Terra LUNA’nın, kullanıcılarına yüzde 20 oranda faiz veren Anchor platformu ile ilgili bir yeni iddia gündeme geldi. İddialara göre Terraform Labs şirketi ve bu şirketle bağlantılı kuruluşlar, Anchor’un rakamlarını fazla göstermek için protokole ekstra yatırımlar yaptı.

  Mayıs ayının başlarında gelen sallantılar sonrasında Terra blok zincirinde bulunan UST sabit coin’i, 9 Mayıs’ta ABD doları karşısındaki sabitliğini kaybetti. Bu, kullanıcıların hızla UST varlıklarını satmasına yol açarken, blok zincirdeki mekanizma gereği her UST satışında üretilen LUNA’nın arzı da 6,5 trilyonu aştı. Bu kriz, beraberinde UST ve LUNA’da çöküşü getirdi ve bu çöküş, kripto para piyasasının, tarihin en büyük ayı sezonlarından birini yaşamasına neden oldu. LUNA’daki krizle ilgili adı anılan platformlardan biri olan Anchor ile ilgili şimdi bir yeni iddia gündeme geldi.

  Anchor’un Rakamlarıyla Oynandı Mı?

  Güney Kore’nin devlete bağlı medya kuruluşu KBS tarafından aktarılan bilgilere göre Terraform Labs şirketi ve bu şirketle bağlantısı olan kuruluşlar, Anchor’un rakamlarını daha fazla göstermek adına protokole ekstra yatırımlar yaptı. Anchor, Terra LUNA kullanıcılarına %20 oranda faiz veriyordu. Bu nedenle Anchor, Terra’daki çöküşte önemli ölçüde pay sahibi olan platformlar arasında değerlendiriliyordu ve ortaya atılan bu iddia, “manipülasyon” söylentilerinin artmasına neden oldu.

  Anchor Rakamlarının Manipüle Edildiği İddiaları

  KBS tarafından gündeme getirilen iddialara göre Güney Koreli Do Kwon ve Daniel Shin tarafından kurulan LUNA/UST sisteminde, bu protokolün ABD dolarına endeksi sabit coin’i UST’ye %20’lik faiz veren Anchor protokolünün rakamları manipüle edildi. Habere göre Anchor’da en büyük mevduat ve kredi sahipleri ile teminat sağlayıcıları, Terraform Labs şirketi ile onun yatırımcılarından oluşuyordu. KBS, Anchor platformundaki en büyük mevduat sahibinin yine Terraform Labs ve onunla bağlantılı denizaşırı ülkelerdeki bazı yatırımcılar olduğunu yazdı.

  Nisan Ayında 12 Milyar Dolarlık UST Bulunduruyordu

  Anchor, Mayıs ayında çöken LUNA/UST sisteminin içerisindeki merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinden biriydi ve Nisan ayında Anchor’un elinde 12 milyar dolarlık UST bulunuyordu. Ancak KBS haberine göre bu miktar, Terraform Labs tarafından bilinçli bir şekilde yüksek gösterildi ve dolayısıyla da manipüle edildi. Söz konusu haberde, bu miktarın yüksek gösterilerek daha fazla kullanıcıya ulaşıldığı ve sisteme daha fazla para çekilmesi sağlandığı belirtildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle