Kripto Para

ETH geliştiricisi yine tutuklandı! 20 yıl hapsi isteniyor

  Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith, yeniden göz altına alındı. Bu sefer kripto para hesabına erişerek kefaletle tahliye şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanan Virgil Griffith, kripto para basınında geniş yankı uyandırdı…

  En büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH) geliştirici ekibinde yer alan Virgil Griffith, ikinci sefer tutuklandı. Kripto para hesabına erişerek kefaletle tahliye şartlarını ihlal ettiği öne sürülen geliştirici, yeniden göz altına alındı. Virgil Griffith’in iddialarına göre Coinbase borsasında tutulan Ethereum varlıklarına erişmeye çalışması suç teşkil etti.

  ABD Bölge Hakimi P. Kevin Castel tarafından hakkında tutuklama emri çıkartılan Virgil Griffith, Ethereum Vakfı araştırmacısı olarak da biliniyor. Edinilen bilgilere göre ETH geliştiricisinin önümüzdeki 2 ayı hapishanede geçirmesi bekleniyor. Kuzey Kore’ye uygulanan yaptırımları ihlal etmesi sebebiyle yargılanan ünlü isim, 20 yıl hapis cezası ile yargılanıyordu. Ethereum topluluğunda merakla beklenen Virgil Griffith, davası 21 Eylül tarihinde görülecek.

  Coinbase Borsasına Erişim Sağladı

  Davanın hakimi Castel, Griffith'in kripto varlıklarının değerinin 1 milyon dolara fırlaması nedeniyle esasında geliştiricinin izini kaybettirmesinden endişe duyuyordu. Bu yüzden geliştiricinin kendi cüzdanını kontrol ettiğini düşünüyordu. Griffith'in internet kullanımını ciddi şekilde kısıtlayan kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmesi yeniden tutuklanmasına yola açtı.

  Konuyla ilgilenen savcılar, 9 Temmuz’da Griffith'in tutuklanmasını talep etti. Ethereum geliştiricisi ise iddiaya göre hesabının güvenlik işlevlerini devre dışı bırakmak için Coinbase borsasına erişim sağladı. Griffith'in avukatları, Coinbase'e erişim girişiminin yetkililere danışıldıktan sonra ve Alabama'daki ailesi tarafından gerçekleştirildiğini ileri sürdü.

  Kuzey Kore’ye Yardım Etti İddiası

  Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'nı ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanan Griffith hakkında, geçtiğimiz yılın başında dava açılmıştı. Kefaretle salınma talebi ilk başta reddedilen Griffith, daha sonra Aralık 2019'da 1 milyon dolar kefaret ile serbest bırakılma hakkı kazandı. ABD'nin yaptırımlarını kripto para kullanarak aşmak isteyen Kuzey Kore'ye aracılık yaptığı iddia edilen Griffith, hakkındaki bu suçlamaları reddetmişti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle