Kripto Para

Kripto paralara ilişkin yeni karar Resmi Gazete’de yayımlandı

  Resmi Gazete’de 1 Mayıs tarihinde yayımlanan “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” başlıklı yeni yönetmelik kararı ile yerli kripto para borsaları artık suç unsurlarında sorumlu hale geldi.

  Türkiye’de kripto paralara duyulan ilgi 2021 yılında, tüm dünyada olduğu gibi zirve seviyelere yükseldi. Artan kripto para ilgisi ile yatırımcıların kripto para piyasalarına yönelmesi kadar, devletin de bu alana yönelik yönelimleri hız kazanmaya başladı. Ancak son günlerde Türkiye’de kripto paralar ile ilgili olarak gündeme gelen haberler, endişe uyandıran cinsten oldu. Bazı yerli kripto para borsalarının “dolandırıcılık” ve “iflas” başlıklarında gündeme gelmesi, kripto para alanındaki düzenleme çalışmalarını da hızlandırdı.

  Yeni Yönetmelik Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı

  Daha önce, 16 Nisan tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik kararından sonra bir yeni yönetmelik kararı daha duyuruldu. Bir önceki “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” kararının ardından bu kez Resmi Gazete’de “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” başlıklı karar yayımlandı.

  Yönetmelik kararında, kripto para borsalarının kara para aklama gibi suç gelirlerinin aklanması ve terörü finanse etmek konularında sorumlu hale geldiği belirtiliyor. Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütüleceği ifade edilen yönetmelik kararı 1 Mayıs itibariyle yürürlüğe girmiş oldu.

  Yapılan açıklamalarda “kripto varlık hizmet sağlayıcılar” ile “tasarruf finansman” şirketlerinin de artık suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanı suçlarında sorumlu konumlarda bulundukları belirtiliyor. Bu karar ile Türkiye, ikinci kez “kripto varlık” kavramını resmi olarak tanımış oldu.

  Celil Öztürk Kararı Değerlendirdi

  Yerli kripto para topluluklarının önde gelen isimlerinden Celil Öztürk yeni yönetmelik kararını değerlendirdi. Celil Öztürk değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

  “Kısaca kara para aklama, terörizm finansmanı, illegal işlemlerle (‘suç gelirlerinin aklanması’) mücadele süreçleri açısından, kanun ve ilgili yönetmelik çerçevesinde ‘Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılar’ da sorumlu hale geldi.

  Kanun ve yönetmelikte şüpheli işlemlere ilişkin yükümlü kuruluşlar için çok sayıda yükümlülük var. Şüpheli işlemlere ilişkin bildirim yükümlülükleri, KYC (Müşterini Tanı) süreçleri, kimlik tespit süreçleri, kullanıcılardan istenecek belgeler vs.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle