Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 18 Mart 2024

  Bitcoin (BTC) ve altcoinler yeni haftaya yükseliş sinyalleriyle başladı.

  Piyasa genelinde inişli çıkışlı fiyat hareketlerinin takip edildiği 18 Mart 2024 Pazartesi günü Bitcoin ve altcoin piyasasında yaşanan en sıcak gelişmeleri gün sonu özetimizde bulabilirsiniz.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  Spot BTC ETF’leri geçen hafta net 2,57 milyar dolarlık yatırım aldı. Bir önceki haftaya (2,24 milyar dolara) göre yüzde 15 oranındaki artış, kurumsal yatırımcının BTC ETF’lerine olan talebindeki artışı gözler önüne serdi.

  İngiltere merkezli global banka Standart Chartered analistleri BTC fiyatının yıl sonunda 150 bin dolar olacağını tahmin etti. Uzmanlara göre BTC 2025’te 250 bin dolara kadar yükselebilir.

  Kripto para şirketi QCP Capital analistleri, BTC’de düşüş endişesinin dağılmaya başladığını ve yükseliş için iyimserliğin arttığına dikkat çekti. Raporda, “Bitcoin’de durum nispeten daha iyi olurken Ethereum’da aşağı yönlü risk hala devam ediyor. ETH için sürekli fonlama negatife döndü” ifadeleri yer aldı.

  Santiment raporuna göre SOL ve BOME, haftalık performansta ETH’yi geride bıraktı. Sosyal medyada trend olan altcoinler hakkında “Topluluk, Solana ve SOL tabanlı mem tokenleri Ethereum tabanlı altcoinlere uygun alternatifler olarak görmeye devam ediyor” değerlendirmesi yapıldı.

  Bugün başlayan Nvidia GPU Teknoloji Konferansı öncesinde yapay zeka temalı altcoinler yükselişe geçti. Son 1 aydır yükseliş trendinde olan NEAR, RNDR, FET, AGIX, OCEAN gibi yapay zeka altcoinlerine ilgi arttı.

  Solana (SOL), memecoin çılgınlığı ile piyasa değerini 90 milyar dolara çıkararak en büyük 4. kripto para birimi oldu. BNB’yi geçen SOL token yükselişinde Book of Meme (BOME) gibi Solana ekosistemini kullanan yeni altcoinlerdeki talep etkili oldu. 

  ABD Merkez Bankası’nın (FED) 20 Mart’ta açıklayacağı faiz kararıyla ilgili beklentiler sabit kalma olasılığına dayanıyor. Kripto para piyasası, FED’in faizi sabit bırakacağını fiyatlamaya başladı.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri

  BTC ve altcoinlerdeki inişli çıkışlı hareketlere rağmen boğa piyasası trendi devam ediyor. BTC %bitcoin+usd% dolardan fiyatlanırken altcoinlerde ise son durum şöyle:

  • ETH - %ethereum+usd% dolar
  • XRP - %ripple+usd% dolar
  • ADA - %cardano+usd% dolar
  • SOL - %solana+usd% dolar

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle