Kripto Para

ABD’de BTC madencilik tesisi için kapatma emri!

  Çin’deki yasakların ardından kripto para madenciliği konusunda faaliyetlerin hızla arttığı ABD’de, bir madencilik şirketi için kapatma kararı verildi. Niagara Şelalesi’nde operasyonlarını yürüten madencilik şirketine, “şehrin imar planlarına uymadığı” gerekçesi ile faaliyetleri durdurması emri verildi.

  Geçtiğimiz yıl Çin, başta kripto para madencileri olmak üzere tümden kripto para sektörüne bir savaş açtı. Bu kararla birlikte Çin, Eylül 2021 itibariyle ülkede kripto para işlemlerini tümden yasakladı. Dünyada kripto para madenciliğinin en fazla yapıldığı ülke konumunda olan Çin’den ayrılan madenciler, çeşitli ülkelerde faaliyetlerini sürdürdü. Madenci göçü sonrasında madencilik faaliyetlerinin en fazla yapıldığı ülke konumuna gelen ABD’de, madencilik şirketi Blockfusion’a operasyonlarını durdurma emri verildi.

  Madencilik Şirketinin Faaliyetleri Durduruldu

  ABD’de New York eyaletinin Niagara Şelalesi şehrinde, Big Digital madencilik makineleri ile faaliyetlerini yürüten Blockfusion’un, bir imar yönetmeliği nedeniyle kapatılmasına kadar verildi. Şirkete gönderilen bildirimde, Blockfusion’un şehrin imar planına ve diğer yönetmeliklere uyum sağlayana kadar herhangi bir kripto para madenciliği veya ilgili operasyonları yürütemeyeceği belirtildi. Gelen operasyon durdurma emri üzerine Blockfusion, Big Digital’e bir açıklamada bulundu.

  Blockfusion’dan Açıklama Geldi

  Şirketin Big Digital’e yaptığı açıklamaya göre söz konusu yönetmelik, şehirdeki bir moratoryumun 30 Eylül tarihinde sonlanmasının ardından 1 Ekim tarihinde yürürlüğe girmişti. Big Digital yaptığı açıklamada, sektördeki moratoryumun 30 Eylül tarihinde kaldırılmasından yalnızca 4 gün önce bilgi edinildiğini belirtti. Temmuz ayında şehrin belediye başkanı Robert Restiano, moratoryumun bölgedeki herhangi bir Bitcoin (BTC) tesisinin büyümesini engellemeyi amaçlamadığını, planlanan yönetmeliğin de ses kirliliğini azaltacağını belirtmişti.

  Yeniden Başvuru İçin Hazırlıklar Başladı

  Faaliyetleri durdurulan Blockfusion, imar yönetmeliğinin ve diğer yasaların yeni standartlarına dayalı şekilde yeniden izin için başvurular hazırladıklarını ve izinlerin işlenmesinin birkaç ay sürebileceğini belirtti. Öte yandan açıklamada, Big Digital yönetiminin de durumu izlemeye devam ettiği ifade edildi. Gelen açıklamalara göre Big Digital’in 13 bin 980 adet madencilik cihazının yaklaşık yüzde 17’si, Blockfusion'un Niagara Şelalesi tesisinde bulunuyordu. Big Digital ise Mayıs ayında yaşanan bir patlamadan sonra devre dışı kalan binlerce makineden sonra enerjinin yeniden sağlandığını bildirmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle