Kripto Para

Kripto para firması İngiltere’den el çekiyor

  Londra merkezli kripto para birimi ve fintech firması Wirex resmi internet sitesinden yeni bir duyuru yayınlandı. Mali Davranış Otoritesi ile görüşme yapan şirket, İngiltere’den yeni müşteri almayacağını duyurdu…

  Wirex, Mali Davranış Otoritesi ile "yapıcı diyalog" gerçekleştirdikten sonra yeni Birleşik Krallık müşterileri kaydetmeyi geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Kripto para yatırımcılarının ve sektörünün yakından tanıdığı fintech firmalarından Wirex resmi internet sitesinden yapılan açıklama dikkat çekti. Söz konusu basın açıklamasında şirketin faaliyetleri ile ilgili alınan önemli bir karar yer aldı.

  Söz konusu basın açıklamasına göre Wirex yetkili isimleri, şirketin Birleşik Krallık kayıtlarını geçici olarak durdurma kararı aldı. Bu karar her ne kadar isteğe bağlı olarak alınmış bir karar olarak tanımlansa da Mali Davranış Otoritesi yapılan görüşmeden sonra alınması dikkatlerden kaçmadı. Bu karara göre Bileşik Krallık merkezli kripto para kullanıcılarının Wirex hizmetlerine kayıt olmalarına artık izin verilmeyecek.

  Wirex Kurucu Ortağından Açıklamalar

  Mali Davranış Otoritesi, 2020 yılında tüm kripto para birimi türevlerinin alım satımını yasaklama niyetinde olduğunu duyurdu. Ocak ayına kadar yasağın yürürlüğe girmesinin ardından pek çok kripto para türevleri borsaları, İngiltere müşterilerine yönelik kapatma kararları almaya başladı. Hizmetleri durdurmaya başlayan borsaların etkileri daha sonradan hissedildi.

  Wirex kurucu ortağı ve CEO'su Pavel Mateev, Mali Davranış Otoritesi ile yapılan görüşmenin ardından şirketin faaliyetlerini nasıl güncelleyeceği konusunda şu açıklamalarda bulundu: “FCA, bizimle diyalog halinde, memnuniyetle karşıladığımız ve takip etmeyi planladığımız operasyonel prosedürlerimizde değişiklikleri nasıl uygulayabileceğimize dair önerilerde bulundu. Birleşik Krallık merkezli fintech ekosistemini büyütme konusundaki Khalifa Fintech Review bulgularını tamamen onaylıyoruz ve kendimizi bunu başarmanın ayrılmaz bir ortağı olarak görüyoruz.”

  İngiltere Merkezli Kullanıcılar Bekleme Listesinde

  Wirex fintech firması, alınan bu kararın ardından sisteme üye olmaya çalışan Birleşik Krallık sakinlerinin şimdilik bekleme listesine ekleneceğini vurguladı. Şirket dünya çapında 3.5 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip olduğunu öne sürüyor. Ayrıca şirketin Mastercard destekli banka kartı aracılığıyla kripto para birimlerinde farklı ürünlere erişim imkanı sunduğu biliniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle