Kripto Para

Kripto para dolandırıcılarına şok! 10.888 yıl hapis istemi

  2016-2017 yıllarında “First Coin” ve “S-Coin” gibi hiçbir borsa üzerinde listelenmeyen kripto paraları üreterek insanları dolandırmakla suçlanan örgüt için istenen ceza belli oldu. Örgütün 17 yöneticisinin her biri için savcılık 10 bin 888’er yıla kadar hapislerini istedi.

  Kripto para piyasalarının popülaritesi 2021 yılında zirve noktalarına ulaştı. Bu durum, beraberinde sektördeki dolandırıcı sayısının da artmasına vesile oldu. Benzer bir popülarite artışı kripto paralar için 2017 yılında da gerçekleşmişti. O dönemde de Bitcoin (BTC) 20 bin dolara yükselerek bu popülarite artışının yaşanmasında öncü olmuştu. Ancak yine aynı şekilde, o yıllarda da kripto para sektöründe dolandırıcılık girişimleri yaşandı.

  Anadolu Başsavcılığı 2016-2017 yıllarında kripto para üreterek vatandaşların yatırım yapmasını sağlayan, topladıkları paralar ile dolandırıcılık yaptıkları düşünülen bir örgüt için soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında şüpheliler Mart ayında düzenlenen eş zamanlı operasyonlar ile göz altına alındı. Ardından 30 Nisan günü soruşturma tamamlandı ve iddianamenin hazır olduğu belirtildi.

  Hayali Kripto Paralar İle Yatırım Topladılar

  Şüphelilerin “First Coin” ve “S-Coin” gibi, aslında hiçbir kripto para borsasında listelenmeyen kripto para ürettiği belirtildi. İddianamede şüphelilerin, bu kripto paralara yatırım yapanlara yüksek oranda ve haksız kazanç vadettiği ifade edildi. İddianameye göre örgütün kurduğu sisteme dahil olan yeni üyeler, kurulmuş olan piramit düzeninde sisteme yeni üyeler çağırmaya teşvik edildi. İddianamede, piramidin çökmesi ile birlikte 544 yatırımcının mağdur olduğu aktarıldı.

  İHA tarafından verilen haberde, 17 Şubat – 20 Ekim 2016 tarihleri arasında örgütün 3 farklı bankada bulunan hesaplarına 832 kişi para gönderdi. 832 kişinin gönderdiği paraların toplamda 15 milyon 889 bin 910 TL ile 209 bin 100 Euro olduğu tespit edildi.

  Binlerce Yıllık Hapis Cezaları İsteniyor

  Şüphelilerin Malta merkezli “Coinspace” isimli bir şirketi rol model alarak “Coinspace İnternet Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.” isimli bir firma kurduğu belirtildi. Örgütün en tepesinde bulunan Selçuk Ö. ile birlikte toplam 17 yöneticinin “bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” suçlarından, her biri için 3 bin 268’er yıldan 10 bin 888’er yıla kadar hapis cezaları istendi.

  37 kişinin şüpheli, 544 kişinin müşteki olarak yer aldığı iddianame, Anadolu 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle