ADA enerji tüketiminde BTC’den daha verimli

  Kripto para dünyasının son dönemde önde gelen altcoin projelerinden biri olan Cardano (ADA) öne çıkan özellikleriyle dikkat çekiyor. IOHK CEO’su Charles Hoskinson, enerji konusunda BTC’den 1.6 milyon kat daha verimli olduklarını vurguladı…

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği isimlerden olan Charles Hoskinson, son açıklamalarıyla yine gündem olmayı başardı. Cardano ağının arkasındaki geliştirici şirket olan IOHK CEO’su Charles Hoskinson, son dönemde tartışılan enerji verimliliği üzerine görüşlerini açıkladı. Ünlü ismin açıklamaları Bitcoin destekçilerini kızdıracak cinsten.

  Forbes’a kripto paralarda enerji verimliliği konusu hakkında röportaj veren Charles Hoskinson, proof of stake algoritmasının proof of work algoritmasından daha üstün olduğunu söyledi: “Proof-of-stake’in avantajı, kimin bir blok düzenleyeceğine karar vermeniz için dev miktarda enerji harcamanıza gerek olmamasıdır.” Ünlü ismin bu açıklamaları kripto para dünyasında yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. 

  Algoritma Tartışmaları Hız Kazandı

  Cardano ağının arkasındaki şirket IOHK CEO’su Charles Hoskinson’un bu açıklamalarına benzer yorumlar da kripto para basınında geniş yankı uyandırmıştı Ripple (XRP) kurucularından Chris Larsen, Bitcoin’in Ethereum’un liderliğini takip etmesi gerektiğini söyleyecek kadar net konuşmuştu. Tartışmalar kripto para yatırımcıları tarafından da yakından takip ediliyor. 

  Bitcoin’in enerji tüketimi ve karbon ayak izi hakkında yapılan eleştiriler hız kazanmış gibi görünse de bu yorumlar Bitcoin savunucuları tarafından reddediliyor. Kripto para dünyasının önde gelen şirketleri Square ve Ark Invest tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen bir araştırma da bu konuya değindi. 

  Bitcoin Enerji Tüketimi Verimli Mi?

  Kripto para topluluğunun da yakından takip ettiği Square ve Ark Invest şirketlerinin yaptığı araştırmada lider kripto para birimi Bitcoin’in enerji verimliliği masaya yatırıldı. Buna göre Bitcoin’in aslında yeşil enerjinin benimsenmesini hızlandırabileceği noktasına dikkat çekildi. Ayrıca Bitcoin madenciliğinin de daha az maliyetli hale getirilebilecek potansiyele sahip olması, lider kripto paranın geleceğine de olumlu katkı sağlıyor. Gelecekte Bitcoin’in enerji tüketim değerlerinde iyileştirmeler yapılması bekleniyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle