Kripto Para

Türkler kripto paralara bayılıyor! İstatistikler ne diyor?

  Yerli kripto para piyasalarının yakından tanıdığı Efe Bulduk, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Türklerin kripto paralara yönelik yoğun ilgisini gözler önüne serdi. Bulduk’un paylaşımına göre yabancı kripto para borsalarının tamamında Türkiye kullanıcı trafiği ilk 5 sırada yer alıyor.

  Kripto para piyasalarının artan popülaritesi, dünyanın hemen hemen her noktasında kendisini gösterdi. Kripto paraların yakaladığı değer artışları, Bitcoin (BTC) gibi popüler kripto paraların ana akımda çok daha fazla yer alması ve “kripto paralar kazandırır” algısı, ülkemizde de bu alana yönelik artan bir ilgi grafiği ortaya koydu. Dünyada, kripto para işlemlerinde ilk sıralarda yer alan Türkiye’nin kripto para kullanım trafiği, piyasaların yakından tanıdığı Efe Bulduk tarafından ortaya koyuldu. Bulduk, 8 büyük yabancı merkezli kripto para borsasının kullanım trafiğini gözler önüne serdi.

  8 Büyük Yabancı Borsada Türkiye

  Twitter üzerinden konuya ilişkin paylaşımda bulunan ve paylaşımında istatistik verilerine de yer veren Efe Bulduk önemli veriler paylaştı. Söz konusu paylaşıma göre8 büyük yabancı kripto para borsasının kullanıcı trafiklerinin tamamında Türkler ilk 5 içinde yer alıyor. Ayrıca Bulduk, bu noktada bu 8 kripto para borsası arasında yerli borsaların yer almadığının da altını çiziyor. Efe Bulduk’un paylaşımında konuya ilişkin olarak şu ifadeler yer alıyor:

  “Sekiz büyük yabancı kripto para borsası, hepsinde Türkiye kullanıcı trafiği ilk beşte. Üstüne bir de yerel borsalar var. Kripto para sektörünün Türkiye özelinde ne kadar büyük olduğunu görün diye paylaşmak istedim.”

  Borsaların Kullanım Trafiğinde Türkiye’nin Sıralamaları

  Bulduk’un paylaşımlarından elde edilen verilere göre, dünyanın işlem hacmiyle en büyük kripto para borsası olan Binance’ın kullanım trafiğinde Türkiye ilk sırada yer alıyor. Ardından ise FTX borsasında kullanım trafiğinde Türkler 4. sırada, OKX borsasında 5. sırada, Huobi Global borsasında 2. sırada, ByBit borsasında 4. sırada, MEXC borsasında 1. sırada, Gate borsasında 2. sırada ve Kucoin borsasında da 4. sırada yer alıyor. Uzmanlar, Türkiye’de kripto para yatırımlarının bu kadar yoğun olmasının birçok sebebinin olduğunu ifade ediyor.

  Türkler Kriptolara Neden Bu Kadar İlgi Duyuyor?

  Uzmanların açıklamalarına göre ülkemizde kripto paralar, enflasyondan kaçış aracı olarak kullanılıyor. Öte yandan yerli kullanıcılar, uzman yorumlarına göre kripto paraları “kısa yoldan kazanç” olarak da değerlendiriyor. Psikoloji alanında uzman olan birçok isim ise kripto para işlemlerini takip etme sürecinin, bu alandaki kazanç ve kayıpların tıpkı kumara benzediğini ve kumarın da bir bağımlılık türü olduğunu ifade ediyor. Bu nedenle de yatırımcıların, kripto para sektörünü tam anlamıyla kavramadan önce ciddi miktarlarda yatırım yapmamasında fayda bulunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle