Kripto Para

Kripto Kışının Faturası Ağır Oldu! İşten Çıkarmalar Arttı 

  Uzun bir süredir düşüş trendinde olan kripto para piyasası, kripto para odaklı şirketleri de zor durumda bıraktı. Kripto kışı olarak adlandırılan bu dönemde firmaların çalışanlarını işten çıkarma sayısı arttı…

  Kripto para piyasasında uzun bir süredir devam eden düşüş, kripto odaklı faaliyet gösteren şirketlerin finansal durumlarını epey zorladı. Giderek ağırlaşan piyasa koşullarında ayakta kalmaya çabalayan firmalar, çalışanlarını işten çıkartarak çözüm arıyor. Başta kripto para borsaları olmak üzere bu zamana kadar pek çok risk sermayesi şirketi ve blockchain geliştiricisi işten çıkarma haberleri ile gündeme geldi.

  Kripto sektöründe faaliyet gösteren firmalar, zorlu piyasa koşullarında ayakta kalabilmek için çalışan sayısını azaltmak zorunda kalıyor. Bununla birlikte yeni bir kazanç potansiyeli olarak görülen kripto sektöründe tam tersini yapan şirketler de dikkat çekiyor. Kripto para firmaları, ayı piyasası sürecinde birçok çalışanı ile yollarını ayırdı. 

  Çalışanlarını İşten Çıkartan Kripto Para Şirketleri 

  Ayı piyasası devam ederken çalışanlarına yol veren şirketler arasında kripto para sektörünün önemli markaları bulunuyor. Dapper Labs, Bitmex ve Galaxy Digital gibi sektörün önde gelen şirketleri, bu süreçte çalışanlarının bir kısmını işten çıkartmak zorunda kaldı. Son olarak ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase, çalışanlarını işten çıkartan firmalar arasına katıldı. 

  Kripto para basınında bu tür haberler geniş yankı bulurken, popüler borsalardan OKX ise Bahamalar’da yeni ofis açma haberiyle gündeme geldi. Kripto para kışını fırsat bilen OKX borsası genişleme politikası kapsamında çalışan sayısını arttıracağını açıkladı. Ayrıca Paxos şirketi de Singapur’daki ofislerine daha fazla sayıda çalışan istihdam ederek büyüme politikasını takip etti.

  Kripto Para Basınında İşten Çıkarma Haberleri 

  Son dönemde basında geniş yankı bulan işten çıkarma haberlerinde Dapper Labs dikkat çekti. Yaklaşık 130 çalışanını azaltarak iş gücünden yüzde 22 oranında tasarruf eden şirket sektörde ayakta kalmaya çalışıyor. Ödeme hizmetleri sunan Stripe ise artan enerji maliyetleri ve enflasyon oranlarını gerekçe göstererek personelinin yüzde 14’ü ile yolları ayırdı. Kripto para destekçisi Mike Novogratz tarafından kurulan Galaxy Digital ise yüzde 20’den 75’e kadar uzanan oranda potansiyel işten çıkarma haberiyle gündeme geldi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle