Kripto Para

Joe Biden kripto konusunda somut adım atacak!

  ABD’nin kripto paralara karşı tutumunun ne olacağı uzun bir süredir merak konusuydu. Bloomberg’in haberine göre Joe Biden yönetiminin bir süredir üzerinde çalıştığı kripto para düzenlemeleri sonunda netleşti. Habere göre düzenlemeler, kripto para alanının regüle edilmesi konusunda kararlar içeriyor.

  Hızla büyüyen kripto para piyasalarına karşı nasıl bir tutum sergileyeceği merakla beklenen ABD’de bir süredir kripto paralar ana gündem maddesi haline gelmiş durumda. Daha önce kripto paralara karşı belirsiz ve olumsuza yakın bir tutum sergileyen ABD’de, son günlerde olumlu sinyaller görülmeye başladı. Kripto para alanına Çin gibi yasaklamaların getirilemeyeceği açıklamalarından sonra Joe Biden yönetiminin bir süredir üzerinde çalıştığı düzenlemelerin netleştiği belirtildi.

  Geniş Kapsamlı Düzenleme Çalışmaları Netleşti

  Bloomberg’in anonim kaynaklara dayandırarak verdiği habere göre, Joe Biden yönetimi bir süredir kripto para düzenlemeleri konusunda bir çalışma yürütüyordu. Habere göre Bide yönetimi bu düzenlemelere sonunda netlik getirdi. Ülkedeki kurumları ve kripto para piyasalarını yakından ilgilendiren bir yürütme emri üzerinde çalışan hükümet, bu kurum ve borsaların yetki alanlarını kesin çizgilerle belirlemeye çalışıyor. Bu da ülkede geniş kapsamlı bir regülasyon çalışmasına işaret ediyor. Biden yönetiminin çalışmaları sonrası, kurumların sınırlarının net olarak çizilmesi bekleniyor.

  Kurumların Yetkileri Gerekirse Genişletebilecek

  Habere göre yürütme emrinde Hazine Bakanlığı, Ulusal Bilim Vakfı, Ticaret Departmanı ve ulusal güvenlik kurumları bulunacak. Çalışmalarda, bu kurumlar kripto para ekosistemini yakından takip edecek ve sorumlulukları netleştirecekler. Çalışmalar kapsamında, gerekli olması halinde bu kurumların yetki alanları da genişletecek. Atılan adımlara ve yürütülen regülasyon çalışmalarına bakıldığında, ABD’de yasakçı bir tavrın ortaya koyulmadığı görülüyor.

  Kripto Endüstrisini Düzenleme Çalışmaları Yürütülüyordu

  Aslında bu düzenleme çalışmalarının netleşmesinden önce de ülkede uzun bir süredir federal kurumlar kripto para endüstrisi üzerinde çalışıyordu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Para Birimi Denetçiliği Ofisi (OCC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), kripto para endüstrisinin yasalara nasıl uygun hale geleceği konusunda onlarca açıklamada bulundu. Kurumlar tarafından kılavuz mektuplar yayınlandı ve kripto para endüstrisinin sınırlarının belirlenmesi için adımlar atıldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle