Kripto Para

Japonya için Dijital Yen hangi konumda?

  Tüm dünyada hızlanan merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları Japonya’da hızlanarak devam ediyor. Japonya’da yetkililer, merkez bankasının 2022 sonuna kadar Dijital Yen ihraç etmesinin olası beklenti ve sonuçlarını değerlendirdi.

  Kripto paralar ile ilgili 2021 yılında birçok gelişme yaşandı ya da geçmişte başlayan çalışmalar, kripto paraların ana akımda yer almaya başlaması ile birlikte hızlandı. Zira artan kripto para ilgisi ülkeleri de harekete geçirdi. Daha önceleri bir “tehdit” ya da bir “fırsat” olarak değerlendirmeye alınmayan kripto paralar, yoğun ilgi sonrası bu alanlarda değerlendirilmeye başlandı. Bununla birlikte merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları da birçok ülkede hiç olmadığı kadar hızlandı. Bu alanda son gelişmeler ise Japonya’dan geldi.

  Uzakdoğu Asya bölgesi son dönemlerde kripto para piyasaları ile ilgili olarak oldukça yoğun günler geçiriyor. Özellikle Bitcoin (BTC) ve kripto para madenciliği konusu bu bölgelerde oldukça sık şekilde gündemde. Bu gelişmelerin sıkça yaşandığı ülkelerden biri olan, teknolojinin merkezi gibi görülen Japonya’da, kripto para alanındaki bazı gelişmeler ülkenin finans sektörüne de yansımaya başladı. Ülkede finans sektörü, bankacılık dışı online ödeme yöntemi teklifleri ile büyük değişimler geçirmeye başladı.

  Hideki Murai, CBDC’ler Konusuna Değindi

  Ülkede bankacılık dışı online ödeme yöntemleri ile başlayan değişim sürecine ilişkin teklifler perakendecilerden geliyor. Ancak bu durumun, ticari bankalar adına bir risk oluşturduğunu düşünenler de var. Bu konuya benzerlik gösteren CBDC konusu, Reuters’e röportaj veren Hideki Murai’den geldi. Murai Liberal Demokrat Parti’nin CBDC grubunda yer alıyor. Murai, söz konusu röportajında CBDC’nin Japonya’da nasıl görüneceğine ilişkin daha net fikirlerin oluşacağını ifade etti.

  Murai, Japonya’da CBDC’lerin Nasıl Değerlendirildiğini Aktardı

  CBDC ile ilgili konuşan Hideki Murai, durumun ülkede online ödeme platformları ile borç verenler arasında bir savaş dönüşebileceğini öne sürdü. Murai, henüz CBDC yapısındaki belirsizlikler ve finansal alana etkileri nedeni ile CBDC ihracı için hemen bir karar alınmayacağını ifade etti. Japonya Merkez Bankası’nın konuya yaklaşımını değerlendiren Murai, CBDC denemelerinin ilk etabının başladığını ancak ikincisi için gelecek yıla hazırlanıldığını dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle