Kripto Para

Rusya’da kripto para ödemeleri için harekete geçildi!

  Rusya Federasyonu Devlet Duması üyelerinden, kripto para basınında geniş yankı bulan bir hamle geldi. Buna göre yetkililer ülkede sözleşmeye dayalı ödeme aracı olarak kripto para birimleriyle ödemelere izin vermek için harekete geçti…

  Rusya Federasyonu Devlet Duması üyeleri kripto para biriminin “sözleşmeye dayalı bir ödeme aracı” olarak kabul edilmesini istiyor. Bu sebeple ülkede kripto para birimleri ile ödeme yapılabilmesine izin vermek adına harekete geçen yetkililer çalışmaları hızlandırdı. Ülkedeki yasalara göre tüm dijital finansal varlıklar mülk kapsamına alınıyor. 

  Ancak Rus yetkililer, yapmayı planladıkları değişikliklerde bir sözleşme ile taraf olanlar arasındaki kripto para ödemelerini yasal hale getirmeye çalışıyor. Rusya parlamentosunun alt meclisi Duma, sözleşme ödemelerinde kripto para birimlerine izin vermek için çalışmalara başladı. Mecliste bu konudaki öneriler devam ederken Yasama Komitesi Başkanı Pavel Krasheninnikov’a göre bu konuda fikir birliği oluşmuş durumda.

  Rusya’da Kripto Para Ödemeleri Kabul Edilebilir 

  Krasheninnikov, bu konuda yaptığı açıklamasında kanun değişikliği sürecini şu şekilde özetledi:

  “Medeni Kanun’da değişiklik yapılması gerektiğine inanıyoruz. Şimdi uygun onay prosedüründeyiz. Ancak dijital para birimlerinin, adlarına göre sözleşmeye dayalı bir ödeme aracı olabileceği konusunda bir anlayış var.”

  Kripto para birimlerinin Rusya’da yasal bir ihale olmasına rağmen değişiklikle birlikte ödemeler için kullanılabilir. 

  Kripto para birimlerine yapılan düzenlemeler konusunda diğer ülkelere göre hızlı davranan Rusya, ilk yönetmeliği 1 Ocak tarihinde yayımlamıştı. “Dijital Finansal Varlıklar ve Dijital Para Birimleri Hakkında Kanun” ile kripto para birimlerinde bazı düzenlemeler yapıldı. Bu mevzuata göre Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri, ülkede mülk kalemi olarak sınıflandırılıyor.

  Rusya Merkez Bankası Karşı Çıkıyor

  BTC’nin mal ve hizmet ödemelerinde kullanılması yasaklandı. Bu yüzden Ruble, ülkedeki tüm kuruluşların kullanmak zorunda olduğu tek yasal ödeme aracı olarak öne çıkıyor. Ayrıca bu konu hakkında açıklamalarda bulunan Rusya Merkez Bankası (CBR), ödemelerde kripto para birimlerinin herhangi bir şekilde kullanılmasını istemiyor. Bu kapsamda yapılacak değişiklikler ile ülkede kripto para birimleri ile ödemelere izin verilmesi gündeme gelebilir. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle