Kripto Para

BTC fonlarına yoğun ilgi! Fidelity BTC fonu rekor kırdı

  ABD merkezli çok uluslu finansal hizmet şirketi Fidelity’nin müşterilerine sunduğu Bitcoin fonunda toplanan miktar dikkatlerden kaçmadı. Dev şirketten yapılan açıklamada, geçen seneden bu yana Wise Origin Bitcoin Endeks Fonu’nda 102 milyon dolar toplandığı vurgulandı…

  ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bu konu hakkında bildirimde bulunan Fidelity firması, kripto para basınında da gündem oldu. ABD merkezli çok uluslu finansal hizmet şirketi Fidelity, geçtiğimiz senenin ağustos ayında başlattığı fona büyük ilgi olduğunu gösterdi. 

  Dev finansal hizmet şirketinin açıklamasında Wise Origin Bitcoin Endeks Fonu kapsamında toplanan miktarın 102 milyon dolara ulaştığı belirtildi. SEC bünyesinde bu sektördeki kayıtlara bakıldığında Fidelity’nin Bitcoin fonunun kendi alanında en büyükler arasında olduğu dikkat çekti. SEC’ye bildirilen fon kayıtlarına göre; 83 yatırımcı en azı 50 bin dolar olacak şekilde toplamda 102 milyon 350 bin 437 dolarlık yatırım yapmış durumda.

  Bitcoin Fonları Büyük İlgi Görüyor

  Fidelty baş strateji uzmanı Peter Jubber yöneticiliğinde devam eden Wise Origin Bitcoin Endeks Fonu, kendi alanında en popüler fonlardan biri oldu. Fidelity şirketinin aynı sektörde hizmet veren bir alt şirketi olan Fidelity Dijital Fonlar aracılığı ile profesyonel yatırımcılara sunulan hizmet olmasıyla tercih ediliyor. 

  Bu alanda 100 milyon dolar barajını aşabilen Bitcoin fonlarından Fidelity dışında da bazı dev yatırım bankalarının hizmetleri öne çıkıyor. Pantera, Galaxy ve sadece Morgan Stanley müşterilerine bu hizmeti veren NYDIG tarafından açılan BTC fonları da 100 milyon doların üzerine çıkmayı başardı.

  Bitcoin ETF Başvuruları Onaylanabilir

  Söz konusu fonlar sadece akredite yatırımcılara açık olduğu için dev finansal hizmet şirketlerinin özel müşterilerine sunuluyor. Bunun yanı sıra Fidelity’nin yine Wise Origin markası altında bir Bitcoin borsa yatırım fonu yani ETF başlatmak için harekete geçtiği öğrenildi

  Finans dünyasının uzmanları ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan şu ana kadarki bütün ETF başvurularının henüz onaylanmadığını belirtiyor. SEC’in özellikle 2022 yılı başında bu tür Bitcoin ETF’lerine onay verebileceği beklentisi ise devam ediyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle