Kripto Para

İran’da madencilik yüzünden elektrik ihracatı durduruldu

  Kripto para madencilerinin yeni gözde lokasyonlarından biri haline gelen İran’da artan elektrik tüketimi yeni hamleleri beraberinde getirdi. İran hükümeti, elektrik üretim ve tüketim dengesinin sarsılmaması için elektrik ihracatını tamamen durdurmaya karar verdi…

  Çin’in kripto para madencilerine karşı başlattığı savaşın ardından ülkeden kaçan madencilik firmaları, İran’ı da yeni merkezleri olarak belirlemişti. Ülkede giderek artan kripto para madenciliği faaliyetleri, elektrik üretim ve tüketim dengesini sarstı. Bunun üzerine İran hükümeti, elektrik ihracatını tamamen durdurduğunu açıklayarak dikkat çeken bir karara imza attı. 

  Kripto para basınında geniş yankı bulan habere göre İran, elektrik üretiminin tüketimden daha az olması yüzünden yeni bir hamle yaptı. Elektrik dağıtım şirketi Tevanir genel müdürü Abuzer Salihi, ülkede günlük elektrik üretiminin 54 bin megawatt olduğunu söyledi. Müdür ayrıca kripto para madencilik faaliyetlerinin artmasıyla birlikte ülkede elektrik tüketiminin 65 bin megawatt seviyelerine çıktığını vurguladı. 

  Elektrik Arzı Dengelendi

  Salihi, İran’da artış gösteren elektrik tüketiminde ayrıca yaz aylarının başlamasının da büyük etkisi olduğunu hatırlattı ve şunları söyledi: “Ülkenin elektrik tüketimi, üretilen miktarı geçtiğinden dolayı, elektrik arzında bir sorun yaşanmaması için ihracatı sıfıra indirdik.” İran’ın özellikle elektrik tarifesinin diğer pek çok ülkeye göre ucuz olması, kripto para madencilik tesislerinin gözdesi haline gelmesine yol açıyor. 

  Kripto para madencilik firmalarından büyük ilgi gören İran’da elektrik tüketimi üretimin önüne geçmeye başladı. İran hükümeti, kripto para madenciliğinin ülkede eylül ayına kadar yasaklanacağını duyurdu. Elektrik arzını dengelemek isteyen hükümet, ülkedeki lisanslı olanlar dahil tüm madencilerin faaliyetlerini durdurmalarını talep etti

  Elektrik Kesintileri Tepki Çekiyor

  İran, son dönemde Afganistan ve Irak gibi ülkelere büyük miktarda elektrik ihracat etmesiyle gündeme geliyordu. Tüketim nedeniyle ülkede sık sık elektrik kesintisi yaşanması, İran halkının da tepkilerine yol açtı. Elektrik kesintileri yüzünden ülkenin önde gelen şehirlerinde halk protestoları ve gösteriler düzenlendi. Bu sebeple hükümet de yetkililere çağrıda bulunarak elektrik tüketimini azaltma ve israftan kaçınmayı istedi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle