Kripto Para

İran’da kripto kullanımı ve madenciliği yeniden düzenleniyor!

  İran hükümeti, kripto para kullanımını merkezi hale getirmek ve regüle etmek için yeni bir mevzuat hazırladı. Ayrıca ülkede faaliyetlerini sürdüren Bitcoin madencilerine verilecek lisanslar konusunda da önemli adımlar atıldı…

  İran’da kripto para birimi kullanımının merkezileştirilmesi ve Bitcoin (BTC) madencilerinin faaliyetlerinin düzenlenmesi için yeni bir mevzuat hazırlandı. Meclis tarafından hazırlanan bu mevzuatta, yerel işletmelerin çözüm için ulusal bir kripto para birimi çıkarmak hedefleniyor. Bu sayede İran dışına çıkarılan kripto para birimlerinin kullanımı yasaklanmış olacak.

  BTC ve diğer kripto para birimlerinin kullanımına yönelik adımların yanı sıra ülkedeki kripto para madencileri için de yeni düzenlemeler söz konusu oldu. Mevzuat sayesinde Bitcoin madencilik operasyonlarının lisanslanması sağlanacak. Bunun yanı sıra yasa dışı madencilik operasyonlarından kaynaklanan kalıcı elektrik kesintilerinin de üstesinden gelinmiş olacak. 

  BTC Madencileri Yine Baskı Altında

  Çin’in Bitcoin’i bitirme amacıyla başlattığı madencilik yasakları, ülkedeki Bitcoin madencilerinin tesislerini İran’a taşımalarına yol açmıştı. Baskılardan yıldıkları için göç eden madenciler şimdi de İran’da yaptırımlarla karşılaştı. İran hükümeti, kripto para madenciliği operasyonlarını lisanslı hale getirmek için yeni adımlar atmaya başladı. 

  Ancak bu regülasyon madencilik için olumlu bir sonuç verebilir. Çünkü kripto para madenciliği yasal hale getirilerek üzerindeki yasaklar da yakında kaldırılabilir. İran ekonomisi, petrol ihracatının çökmesi ve ABD ambargosu yüzünden onlarca yıldır kriz yaşıyor. Dolar karşısında ciddi şekilde değer kaybeden İran ulusal para birimi riyal paritesi de bu durumu gözler önüne seriyor. 

  İran’da Kripto Üzerinden Sermaye Kaçışı Önlenecek

  İran dışına çıkarılan kripto para birimlerinin kullanımına genel bir yasak uygulayan İran Merkez Bankası (RSI) bu sayede sermaye kaçışını önlemeye çalıştı. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de bu konu hakkında şu açıklamayı yapmıştı: “Kripto para birimlerinin bu alandaki faaliyetlerini yasallaştırmak ve insanların sermayesini korumak için bir an önce bir çözüm düşünmeliyiz. Böylelikle gerekli yasa ve talimatları ortaya koymalı ve iletmeliyiz.” Bu düzenlemeler ile İran’da son dönemde kripto para mevzuatları hazırlayan ülkeler arasına girdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle