Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 6 – 12 Temmuz 2021

  Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), geride kalan haftada yatırımcısının beklediği performansı gösteremedi. Haftalık bazda negatif görünümde kalan Ethereum fiyatında toparlanmanın ne zaman geleceği merak ediliyor. Ağ üzerinde Ethereum 2.0 güncelleştirme tarihinin giderek yaklaşmasına rağmen altcoin yatırımcılarının beklediği patlamayı bir türlü gerçekleştiremedi.

  6 Temmuz ila 12 Temmuz tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  6 Temmuz Salı Bitcoin Ethereum Özeti 

  Haftaya düşüş trendi ile başlayan ve sert düzeltme gören Ethereum, 6 Temmuz Salı gününde hızlı toparlanmayı başardı. Bir önceki günün kayıplarını kapatan ETH fiyatında yüzde 5.76 oranında değer artışı görülmesi yatırımcısını sevindirdi. Bu gelişme ile birlikte en büyük ikinci kripto para biriminin fiyatı 2.322 dolar seviyelerinden işlem görerek günün kapanışını yaptı. 

  Wall Street yatırım bankası Goldman Sachs’taki analistler, dünyanın en büyük ikinci kripto varlığı Ethereum’daki yükseliş hakkında açıklamalar yaptı. Goldman Sachs, Salı günü yatırımcılara verdiği bir notta, Ethereum’un sonunda Bitcoin’den daha iyi bir değer deposu haline geleceği iddiasının arkasındaki mantığı açıkladı.

  Küresel yatırım bankası, Ethereum’un şu anda en yüksek gerçek kullanım potansiyeline sahip kripto para birimi olduğunu söyledi. Bu açıklamalar ETH fiyatındaki yükseliş trendini destekledi. Altcoin yatırımcılarının olumlu karşıladığı bu haber, ETH destekçilerini sevindirdi. 

  7 Temmuz Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Ether fiyatında yükseliş beklentisi olan altcoin yatırımcıları çarşamba gününde bu beklentilerine karşılık alamadı. Lider altcoin fiyatında hareketliliğin az olduğu günde en yüksek seviye olarak 2.402 dolarlı seviyeler görüldü. Ancak bu fiyatta tutunamayan ETH, yüzde 0.26’lık küçük bir geri çekilme ile 2.316 dolardan işlem gördü

  Ethereum, Londra hard fork yükseltmesini etkinleştirmek için yeni duyuru yayınladı. Buna göre Ethereum, 4 Ağustos tarihinde merakla beklenen yükseltmelerinden biri olan EIP-1559’u içerecek yeni ana ağ oluşturacak. EIP-1559 yükseltmesini iki hafta önceki Ropsten test ağından sonra başarılı olarak geçmişti.

  8 Temmuz Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Toparlanma belirtilerinden uzak bir görünüm seren Ethereum, tüm kripto para piyasasında yaşanan sert düzeltmeden en çok olumsuz etkilenen altcoinlerin başında geldi. ETH fiyatı son 24 saat içinde yüzde 8.48 oranında düşerek adeta çakıldı. Diğer kripto para birimlerinde bu kadar sert gerileme olmaması da dikkatlerden kaçmadı. 

  Deneyimli analistler, Ethereum’un borsalardaki arzı bir yılın en düşük seviyesinde olması nedenle satış baskısı olasılığının azaldığını söyledi. Ünlü kripto para analistleri, ETH ağındaki günlük aktif adresler ise sağlıklı bir ağın göstergesi olarak yüksek kalmasını değerlendirdi. Fakat ETH ağındaki yeni adresler açısından ağ büyümesi, önceki 2017/18 dönemindeki tüm zamanların en yüksek seviyelerini kıramadı.

  9 Temmuz Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Sert düzeltme sonrası tepki alımlarının gelmesiyle Ethereum fiyatında bir miktar yükseliş bekleniyordu. Kripto para uzmanlarının beklentisi doğrultunda Cuma gününde yüzde 1.21 oranında kademeli artış meydana geldi. Ancak bu yükseliş, Ethereum fiyatının toparlanacağına yönelik umutlar için yeterli olmadı. Lider altcoin cuma günün 2.145 dolarda kapattı. 

  Ethereum ağı, düşük işlem ücretleri nedeniyle Binance Coin, Polygon ve Fantom gibi diğer ağlarla da rekabet etmeyi sürdürüyor. Deneyimli kripto para analistlerinden oluşan Santiment ekibi, Ethereum’un fiyat hareketini 2017/18’in ve peşinden gelen “balon patlaması” dönemini taklit ettiğini söyledi. 

  Kripto para veri analiz firması Santiment ekibi, Ethereum’un EIP1559’un uygulanmasına kadar veya sonrasında ölü kedi sıçraması yaşayabileceği konusunda uyardı. Yatırımcıları endişelendiren hareketler yapmayı sürdüren Ethereum’un başka bir düşüş riski ile karşı karşıya olduğu ifade edildi

  10 Temmuz Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  İnişli çıkışlı bir grafik çizen Ethereum fiyatı, 10 Temmuz Cumartesi günü yüzde 1.62 oranında değer kaybetti. Volatilitenin düşük olduğu Ethereum’da ayrıca günlük işlem hacminde de azalmalar olması yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. ETH fiyatı 2.111 dolara gerileyerek hafta başındaki seviyesinin bile altına düştü. 

  Zincir üstü veri analitik firması Santiment verilerine göre yatırımcılar Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) tasarruflarını daha güvenli bir ortamda saklamak istiyor. Bu sebeple kripto para borsalarından çekilen büyük sermayeli kripto paralar rekor seviyelere ulaştı. Popüler kripto para borsalarından taşınan Ethereum miktarının, dört yıl önce görülene yakın seviyede olması dikkat çekti. 

  Şirketin analitik ekibi tarafından sağlanan Borsa Akış Dengesi metrik verileri, Nisan 2017’den bu yana kripto borsalarından en büyük ETH miktarının aktarıldığını gösterdi. Ünlü kripto para analistleri, bu durumun Ethereum fiyatı üzerindeki satış baskısını azaltabileceği konusunda yorumlar yaptı. 

  11 Temmuz Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Her hafta sonu kripto para piyasasının genelinde yaşanan düşüş hareketleri bu pazar gününde ters tepti. Ancak kripto paralardaki toparlanma yatırımcıları sevindirecek boyutlara ulaşamadı. ETH fiyatında yüzde 1.34 oranında artış görülürken, 2.139 dolarlı seviyelere gelinmesi dikkat çekti. 

  Kripto para yatırımı yapan ünlü kişiler arasına siyasi isimler de dahil oldu. Pennsylvania’dan ABD Senatörü Patrick Toomey, Grayscale’in Bitcoin ve Ethereum Trusts’a yatırım yaptığını duyurdu. Bunun üzerine bir süre sonra ABD Temsilcisi Barry Moore, Dogecoin (DOGE), Ethereum (ETH) ve Cardano’ya (ADA) yatırım yaptığını açıklamasıyla dikkat çekti. 

  12 Temmuz Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni haftaya hızlı bir başlangıç yapması beklenen en büyük ikinci kripto para birimi, yine yatırımcısını hüsrana uğrattı. Ethereum fiyatındaki geri çekilme gün içinde 2 bin dolar bandına kadar geriledi. Pazartesi gününü yüzde 4.87 oranındaki kayıpla 2.035 dolardan kapatan Ethereum yatırımcısını endişelendirmeye devam etti. 

  Ethereum fiyatı geride kalan 7 günde zorlu bir dönem geçirdi. En son yaşanılan canlanma ile 2.400 Amerikan doları seviyesinde haftalık performansta zirve yapmayı başardı. Fakat o zamandan beri ETH ayılarının baskın durumda olması fiyat üzerinde olumsuz etki yarattı. Ethereum’da giderek artan satış baskısı, fiyat hareketini yönetmeye devam ettiği için haftalık kayıplar yüzde 10’un üzerine çıktı.

  Pazartesi gününde Ethereum grafiği hakkında açıklama yapan ünlü isimler arasında Bloomberg kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone da vardı. Mike McGlone son paylaşımında “Ethereum fintech altyapısını inşa ediyor” diye tweet attı. Ayrıca ikinci en büyük Blockchain hakkında benzer şeyleri tweetlerken “Bitcoin, altın için ne ise Ethereum da fintech için odur.” dedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle