Kripto Para

Altın fiyatına sabitlenen token yolda!

  Nikkei Asia’nın haberine göre Japonya’da, altın fiyatına sabitlenmiş bir stablecoin adımı için hazırlıklar başladı. Tokyo borsasında listelenen ticaret şirketi Mitsui & Co., altın fiyatına endeksli bir kripto para birimi çıkarmaya hazırlanıyor.

  Kripto para piyasalarının son yıllarda elde ettiği popülarite, bu sektörün dünya genelinde çok geniş sınırlara ulaşmasını sağladı. Kripto para sektörünün, çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olması ise birçok ülkeyi endişelendirdi. Bu nedenle de çeşitli ülkelerde, kripto varlıklar adına farklı düzenleme çalışmaları başladı. Bu çalışmalar genellikle stablecoinleri daha fazla mercek altına almaya başlamış olsa da Japonya’da altın fiyatına endeksli bir kripto para birimi için hazırlıklar da başladı.

  ZipanCoin (ZPG) Hazırlıkları Başladı

  Nikkei Asia haberine göre Japonya merkezli, Tokyo borsasında listelenen ve bir ticaret şirketi olan Mitsui & Co. şirketi, altın fiyatına endekslenmiş bir kripto para birimi üretmeye hazırlanıyor. Mitsui tarafından piyasaya sürülmesi beklenen bu token’ın isminin “ZipangCoin (ZPG)” olacağı ifade ediliyor. Token’ın fiyatının ise Londra Metal Borsası’nda satılan altının, Japon yeni fiyatına sabitleneceği belirtiliyor. Habere göre ZipangCoin fiyatı, bir gram altın fiyatına eşdeğer olacak. ZPG hayata geçirilirse, bu durum Japonya’da bir ilk olacak. Dünyada bu durumun benzer örnekleri bulunuyor.

  Japonya’da Altın Yatırımlarının Yerini ZPG Alabilir

  Habere göre ZPG, ilk etapta sadece Mitsui’nin kendi borsası aracılığı ile satışa çıkarılacak. Mitsui’nin borsası, şu anda Japonya Finansal Hizmetler Ajansı’ndan lisanslı bir şekilde hizmet veriyor. Ayrıca haberde, Mitsui şirketinin ZPG’yi bir akıllı telefon aplikasyonu ve diğer dijital sistemler aracılığı ile bir ödeme aracı haline getirmeyi hedeflediği de belirtiliyor. Eğer ZPG hedeflendiği gibi piyasaya sürülürse, Japonya’da altın satın almak yerine yatırımcılar bu token’ı tercih etmeye başlayabilir.

  ZPG Hangi Blok Zincir Üzerinde Çalışacak?

  Söz konusu haberde ZPG’nin hangi blok zincirinde üretileceğine dair bilgiler de bulunuyor. Buna göre ZPG, dünyada en yaygın şekilde kullanılan Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi ağlar üzerinde değil, özel bir blok zinciri üzerinde çalışacak. Projeyi hayata geçirmek isteyen Mitsui & Co. Group, Japonya’da banka mevduatı destekli dijital yen çıkarmak isteyen 70’ten fazla Japon bankasından ve sektör liderlerinden oluşan bir konsorsiyumun parçası olarak dikkat çekiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle