Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 23 – 29 Mart 2021

  Lider altcoin Ethereum (ETH) fiyatında çok çalkantılı bir hafta daha geride kalırken, yatırımcılar piyasada yaşanan değişimlere etki eden gelişmeleri merak ediyor. Volatil bir grafik çizen kripto para piyasaları, önemli haberlerin etkisi ile yükselip düşerken yatırımcılara yeni kazanç fırsatları sunuyor. 

  Ethereum fiyatında 23 Mart ile 29 Mart tarihleri arasında yaşanan önemli gelişmeleri ve dikkat çekici fiyat hareketlerini özel haberimizden takip edebilirsiniz.

  Güncel durumda 1 ETH fiyatı %ethereum+try% TL. Döviz cinsinden ise %ethereum+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ethereum 24 saatte %ethereum+yuzde%.

  23 Mart Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Yeni hafta başlangıcından itibaren düşüş trendini devam ettiren kripto para piyasaları, yatırımcıların büyük endişe yaşamasına neden oldu. Lider kripto para biriminin ardından tüm altcoinlerde de kademeli bir düşüş yaşandığı gözlemlendi. Ethereum (ETH) fiyatı 1.783 dolar ile başladığı 23 Mart Salı gününde yüzde 5.68 oranında değer kaybı yaşayarak yatırımcısını üzdü. ETH fiyatındaki bu düşüş hakkında değerlendirmelerde bulunan kripto para uzmanları, piyasanın Dolar Döviz Endeksi (DXY) üzerindeki değerin artmasıyla düşüşe geçtiğini vurguladı.

  ABD dolarının değer kazanması, tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi Ethereum fiyatını da olumsuz etkiledi. Lider altcoin salı gününde 1.800 dolara kadar çıkmış olmasına rağmen bu kademede yeterince tutunamadı ve hızlı bir satış gördü. Ethereum satışının hızlanmasında blok zinciri ağı üzerindeki en büyük rakiplerinden Cardano CEO’su Charles Hoskinson’un açıklamaları da etkili oldu. Hoskinson, katıldığı programın canlı yayınında Ethereum kullanıcı ve destekçilerine seslenerek Cardano ağının neden daha iyi olduğu yönünde açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar ETH üzerindeki satış baskısını hızlandırdı.

  24 Mart Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  ABD dolarının hızla değer kazanmaya devam ettiği haftada kripto para piyasasının genelinde adeta çakılma yaşandı. Piyasa değerine göre ilk 100 listesi içindeki hemen hemen bütün kripto para projelerinin fiyatında sert satışlar sebebiyle büyük çaplı değer kayıpları yaşandı. Lider altcoin Ethereum da bu satışlardan nasibini aldı. Güne 1.668 dolar seviyesinde başlayan ETH, gün içinde kademli bir yükseliş gösterse de yüzde 5.13 oranındaki değer kaybından kurtulamadı. 

  Böylelikle ETH fiyatı gün içinde kapanışını 1.582 dolarda yaparak uzmanların kritik olarak tanımladığı 1500 dolar desteğine geriledi. Kripto para uzmanları ETH fiyatında yaşanan bu gerilemenin en büyük sebeplerinden biri olarak DXY (Dolar Döviz Endeksi) üzerindeki artışı gösterdi. Analistlere göre ABD dolarının değer kazanması, kripto para birimleri için iyiye işaret görülmüyor. Bunun yanı sıra Ethereum ağında geciken 2.0 güncellemesi ve bu güncellemenin yüksek işlem maliyetleri konusunda yeterli olmayacağı endişesi etkili oldu. 

  25 Mart Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, son dönemde herkesin konuştuğu NFT’lerin mevcut amaçları ile kullanılmadığını söyledi. Son dönemde kripto para dünyasının en popüler dijital varlıkları haline gelen NFT’ler yepyeni bir çılgınlık yarattı. Kripto para kullanıcıları Non Fungible Token olarak bilinen benzersiz sanat eserlerinin zenginlerin oyuncağı haline döndüğünü söylemesiyle kripto para basınında iz bıraktı. Buterin’e göre bu teknolojinin bazı zenginlerin kumarhanesi haline geldiği ve zenginlerin daha sonra değerlenme beklentisi ile NFT aldığı görülüyor.

  Elon Musk gibi insanların bakiyelerine 1 milyon dolar daha eklemenin NFT’lerin asıl amacı olmadığını söyledi. Buterin bu açıklamalarında, yeterli destek ve işbirliği ile ise NFT’lerin eski amaçlarına dönüştürülebileceğini vurguladı. 25 Mart perşembe günü içinde Ethereum piyasasını etkileyebilecek önemli haber akışları olmadı. Bu sebeple lider altcoin son 24 saat içinde yüzde 0.26 değerinde yükselerek 1.500 dolar barajı üzerindeki yerini sağlamlaştırdı. Kripto para uzmanları ETH’nin bu destek üzerinden büyük bir sıçrama yapabileceğini vurguladı. 

  26 Mart Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında hafta başından beri devam eden kademeli düzeltme hareketi 26 Mart Cuma günü son buldu. Bu gelişmeye paralel olarak lider altcoin Ethereum fiyatında da sert bir yükseliş hareketi gözlemlendi. Kripto para uzmanları bu hareketin gerçekleşmesinde kripto para piyasasına yansıyan olumlu haberler ve piyasanın boğa rallisini sürdürme inancını öne çıkardı. Doların değer kazanmasına rağmen kripto para piyasasındaki güçlü duruşun devam etmesi, sektörün geleceği açısından perakende ve kurumsal yatırımcılara umut aşıladı.

  Kripto para dünyasının en popüler analistlerinden Altcoin Sherpa tarafından yayınlanan analizler, mevcut ETH fiyatının büyük bir patlama yapabileceğini öngörüyordu. Dolar endeksinin yükselişine bağlı olarak 1.500 dolarlık destek seviyesine kadar gerileyen ETH boğaları bu barajın üzerinde tutunmayı başardı. ETH fiyatında özellikle Nisan ayında büyük bir yükseliş bekleyen Altcoin Sherpa, son analizi ile dikkatleri üzerine çekti. Popüler analist, ETH fiyatında yükselişin devam edeceğini duyurdu. Güne 1.586 dolar seviyesinde başlayan lider altcoin, 24 saat içinde yüzde 7 oranında değer kazanarak fiyatını 1.698 dolara kadar çıkardı. Bir gün içinde 100 dolardan fazla değerlenen ETH böylelikle yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı. 

  27 Mart Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Uzun bir süredir yeniden 2 bin dolarlık rekor seviyelerine yükselmesi beklenen Ethereum fiyat grafiğinde nihayet istenen hareketler çizilmeye başlandı. Kripto para analistleri, altcoinlerin değer kazanmayı sürdürdüğü 27 Mart Cumartesi gününde Ethereum fiyatının da boğa rallisine devam edeceğini vurguladı. Ancak ETH fiyatındaki yükseliş hareketi hız kesti ve sınırlı seviyede kaldı. BTC fiyatına paralel olarak kripto para piyasa değerinin yükselmesi altcoinler üzerinde de etkili oldu. ETH fiyatında son 24 saat içinde yüzde 0.85 oranında artış görüldü. 

  Güne 1.698 dolar seviyesinde başlayan ETH, kripto para uzmanlarının ve analistlerin bir süredir işaret ettiği bin 700 dolarlık barajın üzerine çıkmayı başardı. Son günlerdeki performansı ile yatırımcısının yüzünü güldüren ETH, 1.713 dolarlık fiyatı ile günün kapanışını yaptı. Kripto para basınına yansıyan haberler arasında Ethereum geliştiricisi Vlad Zamfir’in dava hazırlığı öne çıktı. CasperLabs’e dava açmaya hazırlanan Zamfir, bu şirketin yatırımcıları yanılttığını öne sürdü. CasperLabs şirketi, aynı zamanda eski ABD başkan adayı Brock Pierce ile de bağlantıları olan blockchain araştırma ve geliştirme firması olarak tanınıyor.  

  28 Mart Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Son 48 saatte yatay seyrine devam eden ve volatil hareketlerden uzak duran Ethereum fiyatında bir kademe düşüş yaşandı. Son 4 gündür kademeli yükselişini sürdüren ETH, 28 Mart Pazar gününde yüzde 1.53 oranında değer kaybı yaşayarak 1.686 dolarlık seviyeye geriledi.

  Kripto para uzmanları bu gerilemenin yeni bir yükseliş öncesindeki doğal geri çekilme olduğunu belirtti. ETH yatırımcıları bin 700 dolarlık barajın altına düşülmesinden dolayı endişe yaşarken popüler analistler, Ethereum grafiğinde boğa rallisinin devam edeceğini yorumladı.

  29 Mart Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum 2.0 mevduat sözleşmesi yakın zamanda 3.6 milyon ETH ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı haberi kripto para basınına bomba gibi düştü. Ethereum ağında stake edilen ETH miktarının artması kripto para yatırımcılarının da beklediği bir gelişmeydi.

  Bu konuda son haberlerin basına yansıması ile birlikte Ethereum fiyat grafiği de yükseliş göstermeye başladı. Lider altcoin 1.686 dolar ile başladığı 29 Mart Pazartesi gününde yüzde 7.70 oranında değer kazandı. Kripto para uzmanları, Ethereum 2.0 mevduat sözleşmesi gelişmelerinin yanı sıra kripto para piyasasının değer kazanmasının da bu yükselişte etkili olduğunu söyledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle