Kripto Para

El Salvador’da BTC işlemleri için dev bir adım daha atıldı!

  Kripto para piyasalarının gündeminde olan El Salvador’da Bitcoin (BTC) yasası artık resmi olarak yürürlükte. El Salvador’un en büyük finans kurumu olan Bancoagricola da BTC hizmetleri sunmak üzere ödeme start-up’ı Flexa ile ortaklık kurarak büyük bir adım attı.

  El Salvador’da 8 Haziran tarihinde Kongre’de oy çokluğuyla kabul edilen Bitcoin (BTC) yasası, ülkede 7 Eylül tarihinde resmi olarak yürürlüğe girdi. Bu tarihten itibaren artık ülkedeki tüm işletmeler, ABD doları ile birlikte BTC de kabul etmek zorunda. Yürürlüğe giren ve tüm dünyada yankı uyandıran yasanın ardından ülkenin en büyük finans kurumu Bancoagriciola da Bitcoin hizmetleri sunmak adına önemli bir ortaklık adımı attı. Bancoagriciola, BTC hizmetleri sunmak üzere ödeme start-up’ı Flexa ile ortaklık kurdu.

  Flexa ile Ortaklık Kuruldu

  Ülkenin en büyük finans kurumu ile ortaklık kuran Flexa, ortaklığa ilişkin yaptığı açıklamasında Bancoagriciola’nın Bitcoin yasasına ve Bitcoin işlemlerine olabildiğince hızlı şekilde uyum sağlayabilmesi için çalışmalara başladığını bildirdi. Flexa tarafından yapılan açıklamada, finans kurumuna kredi kartları, krediler ve ticari mal ve hizmetler konusunda BTC desteğini sunmaya başladığını belirtti. Flexa’nın yayınladığı basın bültenine göre artık El Salvadorlular, BTC ya da ABD doları tercihlerine bakılmadan temel bankacılık hizmetlerinden yararlanabilecek.

  El Salvador, BTC İçin “Chivo” Dijital Cüzdanı Oluşturmuştu

  Bitcoin yasasını kabul eden El Salvador, bilindiği üzere ülkedeki vatandaşlar için “Chivo” isimli bir dijital cüzdan oluşturmuştu. El Salvador hükümeti, yasanın resmi olarak yürürlüğe girdiği gün, Chivo’yu akıllı telefonuna indiren her vatandaşına 30 dolarlık Bitcoin dağıtmıştı. El Salvador hükümeti, bu adımla ülkede vatandaşların BTC kullanımını benimsemesini ve BTC ile harcamaların yaygınlaşmasını amaçlamıştı. Ancak Bancoagriciola tarafından atılan adım, bu işlemleri bir adım daha ileri taşıyacak.

  El Salvadorlular Bancoagriciola Noktalarında Chivo’ya İhtiyaç Duymayacak

  El Salvadorlu vatandaşlar, Chivo dijital cüzdanları üzerinden istedikleri gibi BTC ile işlemler yapabilecek. Ancak hükümet eliyle dağıtılan ilk 30 dolarlık BTC’ler, nakit paraya dönüştürülemeyecek. Bunun haricinde ülkedeki vatandaşlar, harcamalarını ve Bitcoin dönüştürme işlemlerini Chivo üzerinden yapabilecek. Ancak vatandaşlar artık Bancoagriciola noktalarında, Chivo’ya da ihtiyaç duymadan BTC işlemleri yapmaya devam edebilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle