Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 5 – 11 Temmuz 2021

  Kripto para piyasasındaki konsolidasyon süreci devam ederken Bitcoin fiyatındaki değişimler de yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. En büyük kripto para birimi BTC, geride kalan haftada önceki haftalara göre daha sakin bir görünüm çizdi. Volatilitenin düşük olduğu bir 7 gün geçiren BTC fiyatındaki belirsizlik devam etti. Uzmanlar, 30 bin dolar desteğinin üzerinde kalmaya devam eden Bitcoin için yükseliş beklentilerini yineledi.

  5 Temmuz ila 11 Temmuz arasında Bitcoin fiyatını etkileyen gelişmeleri ve önemli değişimleri özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  5 Temmuz Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde Bitcoin fiyatındaki değişim yatırımcıları şaşırttı. Yükseliş beklentisi olan BTC yatırımcıları piyasada gelişen sert düzeltme hareketinden olumsuz etkilendi. Pazartesi gününde en büyük kripto para birimi BTC fiyatı yüzde 4.66 oranında değer kaybı yaşayarak 33.687 dolara kadar geriledi. 

  Bitcoin türevleri borsası Bybit, günde 2 BTC’den fazla para çekmek isteyen kullanıcılar için daha sıkı KYC (müşteri tanıma) doğrulaması isteyeceğini duyurdu. Popüler kripto para borsası Bybit, para çekmek isteyen kullanıcılar ve şirketler için yüz tanıma taraması da dahil olmak üzere müşteri tanıma prosedürlerini sıkılaştırdı.

  Çin, yerel şirketlere yönelik başka bir adım ile kripto para dünyasına karşı düşmanca duruşuna bir yenisini daha ekledi. Çin Halk Bankası, kripto para birimi işletmelerine çeşitli yazılım hizmetleri sağladığından şüphelenilen yerel bir firmayı kapattı. Önceki olumsuz eylemler sırasında olduğu gibi, haberin ardından Bitcoin fiyatı hızla düşüşe geçti.

  6 Temmuz Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Son düzeltme sonrasında Bitcoin fiyatında toparlanma belirtileri oluşurken, kripto para piyasasında düşük volatilite gözlemlendi. Lider kripto para birimi Bitcoin, haftanın ikinci işlem gününe pozitif görünümle başladı. BTC fiyatı yüzde 1.60 oranında artarken 34.225 dolar seviyelerinden işlem gördü. Gün içinde en yüksek seviye 35.300 dolar olmasıyla yatırımcısını umutlandırdı. 

  Popüler kripto para analistlerinden ‘Mr. Whale’, mevcut koşullarda bir ayı piyasasına yaklaşıldığına dikkat çekti. Ünlü analiste göre Bitcoin’in 80 gün içinde yeni zirveler çizememesi, ayı piyasasına girmiş olabileceğimiz anlamına geliyor.

  Wall Street yatırım bankası Goldman Sachs’taki analistler, dünyanın en büyük ikinci kripto varlığı Ethereum’daki yükseliş bandını yorumladı. Deneyimli analistler ETH ve BTC arasındaki rekabete dikkat çekerken, Bitcoin, ilk hamle avantajı göz önüne alındığında daha güçlü bir markaya sahip olduğunu kaydetti. Uzmanlar, BTC’nin değer deposu bakımından ETH’den geride kalabileceğini söylerken, buna rağmen her iki varlığın altını geçebilmelerini mümkün görmüyor. 

  7 Temmuz Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  BTC fiyatındaki iniş ve çıkışlar çarşamba gününde devam etti. Kripto para piyasasının genelinde düşüş yaşanan bu günde BTC fiyatı günün sonunda yüzde 1.05 oranında kayıp yaşadı. En büyük kripto para birimi böylelikle 33.867 dolardan işlem görerek günü kapadı. 

  Bloomberg ekibi, aylık Crypto Outlook raporunun Temmuz sayısını yayımladı. Uzmanlara göre, Bitcoin, sürekli para basmanın mevcut küresel finansal ortamında potansiyel bir kurtarıcı rolünü üstleniyor. 

  Bitcoin, birkaç haftadır düşüş eğilimi yaşıyor. CNBC’deki önde gelen bir analiste göre, Tesla’nın düşüşü 100 milyon dolarlık bir kayıp kaydedecek ve şirket ile BTC düşüşü paralel bir şekilde ilerleyecek. Kripto para yatırımcılarını endişelendiren bu açıklamalar önde gelen iş analisti Kate Rooney’den geldi. 

  8 Temmuz Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Yükseliş beklentisinin arttığı Bitcoin’de kademeli düşüş hareketlerinin görülmesi yatırımcıları endişelendirdi. Lider kripto para birimi, kripto para basınına yansıyan olumsuz gelişmelerin ardından yüzde 2.96 oranında değer kaybetti. BTC fiyatı perşembe gününde 32.867 dolardan işlem görerek üzerindeki satış baskısını arttırdı

  Bitcoin’e yoğunlaşan kurumsal yatırımlar, oynaklık ve fiyat manipülasyonu riski taşırken balina yatırımları Bitcoin’in arz-talep dengesini etkiliyor. Analist ve yatırımcı Scott Melker, son paylaşımında BTC balinaların birikmesinin son derece iyi bir işaret olduğunu vurguladı. Melker, piyasada ne kadar çok korku, şüphe ve panik varsa, balinaların birikme olasılığının o kadar yüksek olduğunu hatırlattı. 

  Nickel Digital Asset Management tarafından yakın tarihli bir rapora göre, kurumsal yatırımcıların son dönemdeki tercihi Bitcoin olmaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Almanya ve BAE’de ankete katılan kurumsal yatırımcıların neredeyse yüzde 82’si kripto para yatırımlarını arttırmayı planlıyor.

  9 Temmuz Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Dünkü düzeltmeden sonra 9 Temmuz Cuma gününde yüzde 2.83 oranında yükselen Bitcoin fiyatı yatırımcısını sevindirdi. Böylelikle dünkü kayıplarını telafi eden lider kripto para birimi, yükseliş hareketlerinin devam edeceğinin sinyallerini verdi. BTC fiyatındaki iniş ve çıkışlar ile piyasadaki belirsizlik yatırımcılar ve traderların daha az işlem yapmasına yol açtı. 

  İran parlamentosu, kripto para birimi kullanımını merkezileştirmek ve düzenlemek için yeni bir mevzuat hazırladı. Yetkililer bunun yanı sıra Bitcoin madencilerine verilecek lisanslar ile madencilik sistemini daha yasal hale getirmeye çalıştığını duyurdu. Ulusal bir kripto para birimi çıkarmayı hedefleyen İran, bu sayede ülke dışında çıkarılan kripto para birimlerinin kullanımına yasak getirecek. 

  10 Temmuz Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  En büyük kripto para birimi Bitcoin, hafta sonunda yine kararsız bir görüntü çizerek bir kademe düştü. BTC fiyatı yüzde 0.85 oranında gerilerken, yeniden 33.510 dolar seviyesine indi. Uzmanlar kripto para piyasasında yükseliş beklentisini hatırlatırken bazı önde gelen kripto para analistleri ise yükseliş öncesinde bir kez daha sert düşüş yaşanabileceği ihtimalini hatırlattı. 

  Rusya’daki milletvekilleri yeni bir kripto para mevzuatı hazırlayacaklarını duyurdu ancak, Rus kripto uzmanları, Rusya’da kripto varlıklarını ele geçirmenin imkansız olduğunu söyledi. Rusya’daki milletvekilleri, kripto müsaderesini yasallaştırmak için yeni bir mevzuat üzerinde çalıştıklarını açıkladı. 

  Bitcoin yörüngesini bir kez daha tersine çevirdi ve saatler içinde 2 bin dolardan fazla kayıp yaşadı. Çoğu alternatif kripto para da bu sebeple kırmızı renge büründü ve toplam piyasa değeri dünün en yüksek seviyesinden bu yana 100 milyar dolar kaybetti.

  Bitcoin madenciliğinden kaynaklanan enerji tüketimi oldukça tartışılan bir konu olduğu için Bitcoin Madencilik Konseyi yeni bir açıklama yaptı. Konseyin araştırmasına göre küresel Bitcoin madenciliğinde kullanılan sürdürülebilir enerji yüzdesi dünyanın önde gelen ekonomilerini geride bırakıyor. Veriler, bunun ABD, Almanya, Çin ve Hindistan dahil olmak üzere birçok ülkedeki sürdürülebilir enerji yüzdesinden daha yüksek olduğunu gösterdi.

  11 Temmuz Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde kapanışı iyi bir performansla yapan Bitcoin fiyatında yüzde 2.14 oranında artış yaşandı. Kripto para basınına yansıyan olumlu haberler ile boğaların harekete geçmesi kapanışı yeniden olumlu seviyede tamamladı. Bu hamleyle birlikte BTC fiyatı 34.227 dolar seviyesinden işlem görerek hafta başındaki seviyenin üzerinde kalmayı başardı. 

  ABD’nin en köklü ve büyük bankalarından Bank of America kripto para alanına girmeye hazırlandığını duyurdu. İlk başta yüksek volatil olması sebebiyle Bitcoin’e mesafeli bir tavır takınan banka yetkililerinin dijital varlıklarla ilgilenmesi için yeni bir araştırma ekibi kurduğu öğrenildi.

  Bloomberg’in baş emtia stratejisti Mike McGlone, BTC’nin mevcut fiyatından 3 katı fazla potansiyeli olduğunu söylemesiyle tüm dikkatleri üzerine çekti. 2021 yılının ikinci yarısında yükselişin yeniden başlayacağına inandığını belirten ünlü analist, BTC’nin yeni fiyat hedefini ise 100 bin dolar olarak açıkladı

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle