Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 30 Ağustos – 5 Eylül 2021

  Geride kalan 7 gün içinde Bitcoin fiyatındaki değişimler yatırımcılar tarafından yakından takip edildi. En büyük kripto para birimi BTC fiyatında uzun zamandır beklenen 50 bin dolar barajı nihayet geçilirken, yatırımcılar yükseliş trendinin devam etmesini istiyor. Kripto para piyasasında son dönemde düşük volatilite görülmesine rağmen BTC istikrarlı yükselişini sürdürüyor.

  30 Ağustos ile 5 Eylül 2021 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  30 Ağustos Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  BTC fiyatı 48 bin 700 dolarlı seviyelerden başladığı yeni haftanın ilk işlem gününde yatırımcılarını üzdü. Lider kripto para birimi gün içinde pozitif yönde haber akışı ile destek görmeyince yüzde 3.66 oranında düzeltme yaşadı. Bunun etkisiyle BTC fiyatı gün sonunda 46.992 dolar seviyesine kadar geriledi

  2008 yılında ABD'de yaşanan büyük emlak krizini tahmin eden ve milyarlarca dolar kazanan ünlü hedge fon yöneticisi John Paulson’dan kripto para yorumu geldi. Ünlü milyarder, "Ben kripto paraları, arzı sınırlı olan 'hiçbir şey' olarak görüyorum." diyerek tüm kriptolar için “balon” tabirini kullandı. 

  El Salvador'da Bitcoin'i yasal para haline getirecek kanunun yürürlüğe girmesine 1 haftalık süre kalırken, ülkede BTC karşıtı protestolar düzenlenmeye başladı. Emeklilik maaşlarının ve yardım fonlarının da ABD doları yerine Bitcoin ile ödenme ihtimali sert şekilde eleştiriliyor.

  31 Ağustos Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto para uzmanları, BTC fiyatındaki yükseliş sinyallerine dikkat çekerken, son 3 gündür değer kaybeden Bitcoin pozitif bir performans gösterdi. Ağustos ayının son işlem gününde 48 bin 217 dolara kadar tırmanan BTC fiyatındaki satış baskısı ile birlikte yüzde 0.29 oranında değer artışı görüldü. BTC fiyatı günün sonunda 47.130 dolardan işlem gördü. 

  Zincir üstü veri platformu Glassnode, Bitcoin'in boğalar için güçlü sinyaller ortaya koyduğunu belirten bir rapor yayımladı. Bu raporda, Glassnode’un bildirdiği fiyat aralığı, Bitcoin’in trilyon dolarlık bir varlık haline geldiği 53 bin dolar ilâ 59 bin dolar arasını işaret ediyor.

  ABD’de Biden yönetimi, geçtiğimiz haftalarda Senato’dan geçen 1 trilyon dolarlık altyapı paketindeki kripto para hükmünün ardından yeni bir hamleye hazırlanıyor. Yönetim, yakın zamandaki 3,5 trilyon dolarlık partiler arası uzlaşma paketinde de kripto para işlemlerinden vergi alınmasına yönelik daha fazla kural getirilmesini istiyor.

  1 Eylül Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Eylül ayına pozitif görünümde başlayan Bitcoin fiyatını etkileyen önemli haber akışları oldu. BTC fiyatındaki yükseliş sinyallerinin harekete geçmesiyle birlikte yükseliş trendi başladı. 1 Eylül Çarşamba gününde lider kripto BTC fiyatı yüzde 3.58 oranında arttı ve 48.819 dolardan fiyatlandı. 

  Bitcoin'in son günlerde 50 bin dolar ilâ 46 bin dolar arasında sert hareketler yapması yatırımcıları da endişelendirmeye başladı. Popüler veri analiz firması Glassnode duyurusuna göre Coinbase borsasındaki Bitcoin sayısı ciddi şekilde azaldı. Rakamın son kez bu kadar düştüğü dönemin 2017 yılının Aralık ayı olması yatırımcıları korkuttu.

  Ünlü kripto para yatırımcısı ve Real Vision şirketi CEO'su Raoul Pal, kripto para yatırımları hakkında önemli açıklamalar yaptı. “Şu an tamamen kriptodayım. Yüzde 55 Ethereum, yüzde 25 de Bitcoin'im var. Hatta Bitcoin'lerimi satıp Ethereum da alabilirim” ifadelerini kullanan milyarder yatırımcı dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 

  Son gelişmeler ile birlikte ABD'de, Vast Bank müşterilerine kripto para hizmet verme hakkına sahip olan ilk lisanslı federal banka oldu. Vast Bank’ın Federal Mevduat Sigorta Birliği onaylı hesaplarından artık BTC ve ETH başta olmak üzere 8 kripto para alım ve satımı yapılabilecek.

  2 Eylül Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Kademeli olsa da BTC fiyatında yükseliş yaşanması yatırımcıları memnun etti. Uzun bir süredir beklenen 50 bin dolar psikolojik barajına adım adım yaklaşan BTC fiyatında perşembe günü yüzde 1’e yakın artış gerçekleşti. Gün içinde en yüksek seviye olarak 50.355 dolara kadar çıkan BTC fiyatı bu seviyede satış baskısıyla karşılaşınca kapanışı 49.274 dolardan yaptı. 

  Sosyal medya devi Twitter’ın yakın zamanda devreye alması beklenen Bitcoin ile bahşiş özelliği ile ilgili olarak yeni görüntüler ortaya çıktı. İnternete sızdırılan son görsellere göre kullanıcılar, ödeme almak için Twitter profillerine Bitcoin ve Ethereum adreslerini ekleyebilecekler.

  Nasdaq borsasında listelenmiş olan Bitcoin madenciliği firması Marathon, Ağustos ayında ne kadar BTC ürettiğini açıkladı. Aylık Bitcoin üretimi yüzde 6 artan şirketin ürettiği Bitcoin miktarı 469.6 BTC olurken, şirketin rezervindeki toplam coin sayısı ise yaklaşık 6 bin 700 BTC oldu.

  3 Eylül Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki psikolojik direnç noktasıyla verilen savaş dikkat çekti. 50 bin dolar seviyesinin üzerinde kalıcı olmaya çalışan BTC boğaları, gün içindeki pump etkisiyle beraber 51 bin dolar seviyesini gördü. Buna rağmen satış baskısının artması BTC’de boğa rallisini yeterince desteklemedi. Böylelikle 3 Eylül Cuma gününde BTC fiyatında yüzde 1.47 oranında artış yaşanırken 49.999 dolardan işlem gördü. 

  Uzun süredir ekonomik kriz, enflasyon ve faizlerin nereye gideceği yönünde tartışmaların yaşandığı ABD'de tarım dışı istihdam verileri açıklandı. Tarım dışı istihdam beklentilerin çok altında kalınca, finans uzmanları bunun dolar için olumsuz, Bitcoin için ise çok olumlu olduğunu söyledi. 

  Bloomberg baş emtia stratejisti Mike McGlone, son açıklamasında Bitcoin'in 100 bin, Ethereum'un da 5 bin dolara gittiğini söyledi. Ethereum'un Bitcoin paritesinde 2018 rekorunu geçme olasılığının fazla olduğunu ifade eden uzman, BTC’nin bu seviyeden 4 kat artmasını bekliyor. 

  4 Eylül Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasası ve diğer finansal piyasalardaki belirsizlikle Eylül ayının ilk haftasında kendisini hissettirmeye başladı. Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki yükseliş trendi de negatif görünüme döndü. BTC fiyatı, 4 Eylül Cumartesi gününde inişli ve çıkışlı bir performans gösterse de yüzde 0.16 oranında kayıpla yeniden 49.918 dolara kadar geriledi. 

  Blok zinciri analiz şirketi Chainalysis CEO'su Michael Gronager, Bitcoin'in bu sene 100 bin doların üzerinde bir değere ulaşacağını söyledi. Kurumsal firmaların sektöre hızla giriş yaptığını kaydeden yönetici, “Uzun vadede gidebileceğimizin yerin ise sınırı yok” sözleriyle yatırımcıları heyecanlandırdı. 

  5 Eylül Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatında yükselişi destekleyen gelişmelerin yaşanmasıyla birlikte yeniden 50 bin dolar barajı açıldı. En büyük kripto para birimi BTC fiyatı yüzde 3.71 oranında yükseldiği haftanın son işlem gününde 51.768 dolar seviyesinden kapanış yaptı

  Bankacılık devi BBVA’nın İsviçre kolu, müşterilerin kripto paralar dahil olmak üzere çeşitli yenilikçi sektörlere yatırım yapmalarını sağlayacak. Bu kapsamda “Next Gen” adında yeni bir dijital yatırım hesabını devreye alan banka, bu hesabın bir parçası olarak kripto para cüzdanı sunduğunu duyurdu. 

  ABD'nin önemli yatırımcılarından olan Bill Miller'ın yönettiği bir fon daha Bitcoin'e yatırım yapmaya başladı. Miller Opportunity Trust, bu senenin başında Grayscale’in Bitcoin Investment Trust’ına yatırım yaptığını açıkladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle