Kripto Para

Lykke borsasından beklenmedik XRP kararı

  Kripto para borsaları arasında yer alan Lykke, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından Ripple’a dava açılması ile XRP işlemlerini askıya alma kararı almıştı. Borsa bu kararından geri döndü, XRP işlemleri yeniden aktif hale getirildi.

  ABD’nin regülatörlerinden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 2020 yılının sonunda başkan değişikliğine gidilmeden hemen önce XRP üretici şirket Ripple’ı dava etmişti. Regülatör XRP’nin kripto para olmadığını, menkul kıymet olduğunu iddia ederek Ripple şirketini yasa dışı menkul kıymet satışı yapmakla suçlamıştı. Davanın açıklanmasının ardından XRP fiyatı hızla düşerken, birçok kripto para borsası da XRP işlemlerini askıya almış ya da tamamen kapatmıştı. Dava sürecinin belirsizliğini korumasına rağmen bazı borsalar ise geri adım atmaya başladı.

  SEC ile Ripple şirketi arasındaki davanın başlaması ile XRP’nin menkul kıymet olarak ilan edilmesi ihtimaline karşı çok fazla seçeneği olmayan birçok borsa, XRP işlemlerini durdurdu. O süreçte yatırımcı güvenini de kaybeden XRP ciddi fiyat düşüşleri ile karşılaştı. Coinbase, Kraken ve Binanse US gibi birçok ABD merkezli kripto para borsası XRP işlemlerini askıya almıştı. O süreçte işlemleri durduran borsalar arasında yer alan Lykke ise kararını değiştirdi.

  Borsa ocak ayında işlemleri durdurma kararı almıştı

  XRP’nin Ripple ile SEC arasındaki dava sürecinden önce işlem gördüğü borsalardan biri olan Lykke, 18 Ocak 2021 tarihinde konu ile ilgili açıklama yapmış ve XRP işlemlerinin askıya alındığını duyurmuştu. İsviçreli platform son açıklamasında ise bu kararını değiştirdiğini açıkladı.

  Lykke borsası salı günü gerçekleştirdiği açıklama ile XRP işlemleri ile ilgili yeni bir değerlendirme yapıldığını belirtti. Borsa yatırımcılarına gönderdiği e posta ve yaptığı duyuru ile XRP alım ve satım işlemlerinin yeniden etkinleştirildiğini belirtti.

  Diğer kripto para borsalarının kararları merak konusu oldu

  Lykke borsasının XRP’ye karşı aldığı tavırda değişikliğe gitmesi diğer borsaların nasıl tavır alacağı konusunda merak uyandırdı. Binance US, Kraken, Coinbase, Bitstamp gibi borsaların yeniden XRP işlemlerini açıp açmayacağı merak ediliyor. Karar değişikliğinde ise Ripple şirketini duruşunun etkili olduğu düşünülüyor.

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 XRP fiyatı %ripple+try% TL. Döviz cinsinden ise %ripple+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ripple 24 saatte %ripple+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle