Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 26 Eylül – 2 Ekim 2022

  Geleneksel finans piyasalarında ve kripto para piyasasında dalgalanmaların görüldüğü ve yoğun haber akışı ile geçen Eylül ayı sonlandı. Eylül ayının son haftasında piyasalarda enflasyon ve resesyon endişeleri etkisini göstermeye devam ederken, Bitcoin (BTC) ve beraberinde kripto para piyasası genelinde çift yönlü fiyat hareketleri kaydedildi.

  Bitcoin 26 Eylül – 3 Ekim 2022 haftasında toparlanma ve düşüş hareketlerine birlikte sahip olurken, 20 bin dolar seviyesinin üzerine çıkma mücadelesini de sürdürdü. Bitcoin’de haftanın öne çıkan gelişmelerini haberimizde bulabilirsiniz.

  26 Eylül Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem günü olan 26 Eylül Pazartesi gününde en büyük kripto para birimi Bitcoin, bir önceki hafta sonunda gelen aşağı yönlü fiyat hareketlerinde dengeyi bozarak ibreyi tersine çevirdi. Haftaya toparlanma hareketleri ile başlayan Bitcoin, 18 bin 803 dolar ile açılış yaptı ve gün içinde 19 bin 304 dolar seviyesine kadar yükseldi. Toparlanmaların öne çıktığı günde en düşük 18 bin 695 doları test eden Bitcoin, günü %2,25 değer kazancıyla tamamladı.

  Piyasalarda haftanın ilk işlem gününde öne çıkan önemli gelişmelerde ise işlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın Japonya kararı dikkat çekti. Binance borsası, Web 3.0 teknolojilerinin desteklendiği Japonya’da 4 yıllık aranın ardından tekrar faaliyet göstermek üzere harekete geçti.

  Bir diğer yandan, haftalık görünümde nispeten negatif bir grafik çizen Bitcoin, konsolidasyon dönemini bu haftada da aşamadı. Ancak Bitcoin, sergilediği çift yönlü hareketleri ile Haziran ayında gördüğü 17 bin 600 dolarlık yerel dip bölgesinin üzerine kalarak yatırımcıların umutlarını korumasını sağladı. Yine de piyasalarda belirsiz ve genel olarak düşüş eğilimi hakimiyetindeki görünüş devam ediyor.

  27 Eylül Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Yılın ikinci yarısına pozitif fiyat hareketleri ile başlayarak umutlandıran Bitcoin, Ağustos ayının ortalarından itibaren yeniden düşüş eğiliminde hareket etmeye başladı. Bu görünümünü Eylül boyunca devam ettiren Bitcoin, 27 Eylül Salı gününde de benzer grafikler çizdi. Bitcoin, 27 Eylül Salı gününe 19 bin 228 dolar seviyesinde giriş yaptıktan sonra gün içinde en yüksek 20 bin 361 dolar seviyesini gördü ve en düşük 18 bin 850 dolar seviyesini test etti. Bitcoin gelen fiyat hareketleri sonrasında günü %0,75 gibi küçük bir değer kaybıyla tamamladı.

  27 Eylül Salı gününde, günün öne çıkan en önemli gelişmesi ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamalar oldu. Powell yaptığı konuşmada, kripto paraların daha iyi düzenlenmesi için genel bir çağrıda bulundu ve kripto endüstrisinde gelecekte yaşanabilecek kargaşaların finans piyasalarının geneline yansıyabileceğini ifade etti. Powell’ın açıklamaları kripto para piyasasına beklenenden daha az etki etti ve piyasada hafif dalgalanma görüldü.

  Kripto para piyasası adına öne çıkan bir diğer gelişme ise Galaxy Digital şirketinin kripto fiyatlandırma verilerini Chainlin (LINK) aracılığıyla Blockchain ağlarına sunacağını duyurması oldu. Şirketten yapılan açıklamada, söz konusu veriler ile sözleşme geliştiricilerinin daha gelişmiş merkezi olmayan uygulamalar (DApp) oluşturma yeteneğine sahip olabileceği ifade ediliyor.

  28 Eylül Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi Bitcoin, 28 Eylül Çarşamba günü, hafta ortasında bir kez daha pozitif bölgeye dönüş yaparak dikkat çekti. Bitcoin, 19 bin 083 dolar ile açılış yaptığı günde en yüksek 19 bin 757 dolar seviyesini ve en düşük 18 bin 505 dolar seviyesini test etti. Gelen fiyat hareketlerinin ardından Bitcoin, günü %1,73 değer kazancıyla tamamladı.

  28 Eylül Çarşamba günü, günün öne çıkan en önemli gelişmesi Uluslararası Ödemeler Bankası’ndan (BIS) geldi. BIS, son merkez bankası dijital parası (CBDC) testinde 22 milyon dolara ulaşan işlemlerin başarılı şekilde gerçekleşmesini test ettikten sonra denemelerin başarılı şekilde kaydedildiğini bildirdi. BIS, CBDC denemelerini Çin de dahil olmak üzere Asya’da 20’den fazla merkez bankası ile test etti.

  Günün öne çıkan gelişmelerinden biri de Vitalik Buterin’in Twitter üzerinden “Proof of Stake: The Making of Ethereum and the Philosophy of Blockchain” isimli kitabını yayımladığını duyurması oldu. Söz konusu kitap, Buterin’in 10 yıldan uzun süredir kaleme aldığı çeşitli makaleleri içeriyor.

  29 Eylül Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  29 Eylül Perşembe günü Bitcoin, seans açılığını yine yeşil bölgede gerçekleştirdi ve güne 19 bin 420 dolar seviyesinde giriş yaptı. Pozitif başlangıcını gün içerisinde hafif yukarı yönlü hareketlerle koruyan Bitcoin, gün içinde en yüksek 19 bin 631 dolar ve en düşük 18 bin 877 dolar seviyelerini gördü. Bitcoin, gelen dalgalanmalar sonrası günü %0,94 oranda değer kazancı ile tamamladı.

  29 Eylül Perşembe günü, günün öne çıkan en önemli gelişmelerinden biri yatırım devi BlackRock’tan geldi. Şirket, Avrupalı yatırımcıları için kripto paralar ve Blockchain ile ilgili şirketlere yatırım yapan bir ETF ürünü sunacağını duyurdu. Şirketin çıkardığı “iShares Blockchain Technology UCITS (BLKC)” isimli ETF, NYSE FactSet Global Blockchain Technologies Capped Index’i takip edecek.

  30 Eylül Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin, 30 Eylül Cuma günü, bir önceki hafif kazançlarını silerek, güne negatif görünümde giriş yaptı. Gün açılışını 19 bin 593 dolar seviyesinde yapan Bitcoin, gün içinde en yüksek 20 bin 174 dolar seviyesini ve en düşük 19 bin 208 dolar seviyesini gördü. Bitcoin her ne kadar gün içerisinde 20 bin dolar barajının üzerini kısa süreli test etmiş olsa da günü %0,87 oranda değer kaybı ile tamamladı.

  Günün öne çıkan en önemli gelişmesi ise MicroStrategt şirketinden geldi. Şirket, Bitcoin stratejisini güçlendirmek adına “Bitcoin Lightning Yazılım Mühendisi” için işe alım ilanı açılacağını duyurdu. MicroStrategy Yönetim Kurulu Başkanı Michael Saylor tarafından yapılan duyuruya göre şirket, e-ticaret alanında işletmelere Bitcoin Lightning ağına dayalı bir hizmet yazılımı platformu sunmayı hedefliyor.

  1 Ekim Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin, Eylül ayını negatif bölgede tamamlayarak Ekim ayına giriş yaptı. Eylül ayını %3,10 oranda değer kaybıyla tamamlayan Bitcoin, Ekim ayının ilk gününde yine negatif bölgede, 19 bin 422 dolar ile açılış yaptı. Gün içinde en yüksek 19 bin 480 dolara uzanan Bitcoin, en düşük ise 19 bin 172 dolar seviyesini test etti. Bitcoin, günü ise %0,57 oranda değer kaybı ile tamamladı.

  Günün öne çıkan en önemli gelişmesi, Fed üyesi Michelle Bowman’ın açıklamaları oldu. Kripto para endüstrisinin bankacılık sektöründe geçişi ile ilgili endişelerini dile getiren Bowman, kripto paraların denetim ve düzenlemelerinin artırılması gerektiğini savundu.

  2 Ekim Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin, hafta sonunda izlediği aşağı yönlü fiyat hareketini 2 Ekim Pazar günü de korudu ve güne 19 bin 311 dolar ile giriş yaptı. Gün içinde en yüksek 19 bin 389 dolar seviyesini test eden Bitcoin, en düşük ise 18 bin 937 dolar seviyesini test etti. Negatif görünümünü koruyan Bitcoin, günü ise %1,34 değer kaybı ile tamamladı.

  2 Ekim Pazar günü, günün en önemli gelişmelerinden biri ise El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin kaleme aldığı Bitcoin manifestosu oldu. Bukele, ülkesinin Bitcoin adımına yönelik gelen eleştirilere meydan okudu ve “dünyanın en güçlü elitlerinin” Bitcoin yasasını geri çekme çabalarına değindi. Bukele, ilerleyen dönemlerde ülkelerin Bitcoin’e geçeceklerini ima etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle