Kripto Para

Basit bir hata 100 bin dolarlık NFT’yi küle çevirdi!

  Kripto para piyasalarının en popüler NFT (non fungible token) pazarlarından biri olan OpenSea’deki basit bir hata, en az 42 NFT’nin bir imha (yakma, yakım) adresine gönderilmesine neden oldu. Gönderilen NFT’lerin değeri 100 bin doları aşıyor.

  Kripto para piyasalarında, Mart ayında bir NFT (non fungible token) çılgınlığı kendisini göstermeye başladı. Geçtiğimiz yıl aylık bazda ortalama 30 bin dolar civarlarında olan NFT işlem hacmi, Mart 2020’de günlük bazda milyon dolarlık seviyelere ulaştı. Bu ilgi artışı daha sonra yaz ayları başında durulmuş olsa da Ağustos ayında beklenmedik bir patlama daha yaşadı. Ağustos ayı boyunca 900 milyon dolardan fazla NFT satışı gerçekleştirildi. Son dönemlerin en popüler varlıkları olan NFT’ler, OpenSea üzerindeki basit bir hata yüzünden imha adresine gönderildi.

  Hatayı ENS Lideri Nick Johnson Gündeme Getirdi

  Bir NFT pazar yeri olarak hizmet veren OpenSea’de gerçekleşen bir hatadan dolayı 42 adet NFT bir imha (yakma, yakım) adresine gönderildi. Bu adreslere gönderilen kripto varlıklar geri döndürülemez ve zamanı geldiğinde etkin bir şekilde imha edilir. Bu da giden 42 NFT’nin geri gelmeyeceği anlamına geliyor. Söz konusu problem, ilk olarak Ethereum Name Service’in (ENS) geliştirici ekibinin lideri Nick Johnson tarafından gündeme getirildi.

  ENS Nedir, Nick Johnson Ne Yaptı?

  Johnson, yaptığı açıklamasında NFT şeklinde gelen bir ENS adını aktardığında, bunun bir imha adresine gittiğini ifade etti. Bu da giden NFT’lere bir daha kimsenin ulaşamayacağı anlamına geliyor. ENS, blok zinciri adreslerini, alan isimleriyle entegre hale getirmeyi sağlayan bir hizmet sunuyor. ENS’nin tasarlanma amacı, karmaşık olan blok zinciri adreslerinin okunabilir isimlere dönüştürülerek, işlem yapmayı kolay hale getirmektir.

  İmha edilen ENS ismiyle ilgili olarak Nick Johnson, bunun şu ana kadar kaydedilmiş olan ilk ENS ismi olduğunu ifade etti. İsim, bir palindrom olan “rilxxlir.eth” şeklindeydi. Johnson, bu ENS adını kendi hesabına taşımak istedi ve OpenSea’ye girerek transfer işlemini yaptı. Ancak Johsnon, bu hamlesiyle birlikte ürünü yanlışlıkla imha adresine göndermiş oldu. 

  Johnson Yanan NFT’lerin Fiyatlarını Kontrol Etti

  Yaptığı yanlışlığı Twitter üzerinden anlatan Johnson, daha sonra benzer şekilde bu duruma maruz kalan kullanıcılarla iletişime geçti ve 32 farklı işlemi listeledi. Johson’un listelediği işlemlerde 42 farklı NFT bulunuyordu ve bunların çoğu da ERC-721 formundaydı ve az bir kısmı da ERC-1155 formundaydı. Johnson, her bir NFT’nin piyasadaki dip fiyatını kontrol etti ve bu 42 NFT’nin değerinin 100 bin doların biraz üstünde olduğunu hesapladı. Johnson, daha sonra OpenSea’nin bu hatayı düzelttiğini öne sürdü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle