Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 16 – 22 Mart 2021

  Kripto para piyasası genel anlamda geçtiğimiz haftalara kıyasla daha sakin bir seyir izlediği 16 Mart – 22 Mart haftasında Ethereum (ETH) fiyat hareketleri dikkat çekti. Lider altcoin Ethereum, bin 804 dolar civarında başladığı haftayı bin 682 dolar seviyelerinde kapatarak yatırımcısını üzdü. Ancak kripto para uzmanları ETH fiyatındaki yükseliş trendinin devam ettiğini vurguluyor. 

  Ethereum haftalık piyasasında öne çıkan haberleri ve önemli fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz.

  16 Mart Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Kripto para sektöründe adından sık sık söz ettiren firmalardan IBC Group, şirket genel merkezini Kanada’ya taşıyacağını duyurdu. Dev bütçeli şirket, daha önce Ethereum 2.0 güncellemesi için 10 milyon dolarlık bir destek de vermesiyle dikkat çekmişti. Uzmanlar, bu firmanın gelişim hamlesinin Ethereum fiyatına olumlu yansıyabileceğini vurguladı. CryptoQuant, merkezi borsalarda tutulan Ethereum (ETH) miktarının hiç olmadığı kadar düşük olduğunu açıkladı.

  Öte yandan Mizuho Securities tarafından yayınlanan bir anketin sonuçlarına göre ise 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin azımsanmayacak bir kısmı kripto para birimlerine yatırılacak. Araştırmada,  ABD vatandaşlarına verilecek olan 400 milyar dolarlık fonlamanın en az %10’u kripto paralar ve hisse senetleri için kullanılacak olmasının Ethereum ve diğer kripto para piyasasında olumlu etki göstereceğini ortaya koydu. Bu haberlerin etkisi ile Ethereum fiyatında yüzde 0.70 oranındaki artışla bin 804 dolar barajının üstüne çıkıldı. 

  17 Mart Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Ripple, düzenleyiciden menkul kıymet olmayanlar olarak tanımlanan en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum ile ilgili belgeler üretmesini istiyor. Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği Ripple ve SEC davasına Ethereum’un da adı karıştı. Bu gelişme ETH destekçilerinde tedirginliğe yol açtı. 

  Coinbase raporuna göre, Ether yatırımı yapan kurumsal müşterilerin en çok dayandığı argüman, bu varlığın değer saklama potansiyelinin gelişecek göstereceği beklentisi oldu. Ayrıca Ethereum, kendi ağındaki işlemlerin güçlenmesi için gerekli dijital emtia olma özelliğiyle de dikkat çekiyor. Kripto para basınındaki bu pozitif açıklamalar ETH fiyatına olumlu yansıdı. Lider altcoin Çarşamba gününü yüzde 1 değer artışı ile bin 823 dolarda kapattı.

  18 Mart Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Lider altcoin fiyatında düşüş yaşandığı Perşembe gününde Ethereum fiyatını etkileyen gelişmelerin başında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıklamaları da dikkat çekti. Putin, “Dijital varlıklarla yapılan yasa dışı uluslararası para transferlerinin önüne geçmek için ek adımlar atılmalıdır.” diyerek kripto paralara yönelik olası bir müdahale açıklamasında bulundu. 

  Yerli piyasada ise Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, kripto para sektörü hakkında yaptığı açıklamasında “Kripto paralar kumardan farksız” dedi. Yerli kripto para yatırımcıları ve Ethereum destekçilerinin tepkisini çeken bu açıklamalar, ETH fiyatında bir miktar geri çekilmeye yol açtı. ETH piyasasında yüzde 2.59 oranında kayıp yaşanırken fiyat bin 776 dolara kadar geriledi. 

   

  19 Mart Cuma Ethereum Borsa Özeti 

  Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) XRP ile karşılaştırılamayacağı söylendi. Mahkeme hakimi, “XRP’yi anladığım kadarıyla bu sadece bir para birimi değil, aynı zamanda farklı faydaları da söz konusu. Bu yardımcı program XRP’yi Bitcoin ve Ethereum’dan ayıran bir şey” diyerek Ethereum’a yönelik SEC davası ihtimallerini ortadan kaldırdı. Bu gelişme ETH yatırımcılarına rahat bir nefes aldırırken fiyatta da olumlu ilerleme görüldü. 

  Öte yandan Messari’den Ryan Watkins, değerlemeye göre en büyük ikinci blok zinciri ağı olan Ethereum’un (ETH) Bitcoin’in (BTC) yerini alma potansiyeline sahip olduğunu söylemesiyle dikkatleri üzerine çekti. Ayrıca kripto para piyasasının önde gelen analistlerinden Michael van de Poppe, akıllı sözleşme platformunun yönetim tokeni bin 850 dolar civarında bir dirençle karşı karşıya olduğu için Ethereum’un Bitcoin’e benzer şekilde hareket ettiğini belirtti. Bu gelişmelerin ışığında ETH fiyatında yüzde 1.89 değer artışı görüldü ve fiyat yeniden bin 800 dolar barajının üzerine çıktı. 

  20 Mart Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Barcelona’lı dünyaca ünlü yıldız Gerard Pique başta olmak üzere birçok eski futbolcunun da yatırımlarının bulunduğu Sorare, özellikle futbolu yakından takip edenlerin ilgi duyduğu bir oyun platformu olarak dikkat çekiyor. Ethereum tabanlı futbolcu kartlarıyla alım satım yapılabilen “Fantezi Futbol” platformu Sorare’ye, Fenerbahçe’nin ardından Galatasaray da katıldı. Bu gelişme kripto para uzmanları tarafından Ethereum ağının daha fazla kullanıcıya ulaşması açısından olumlu yorumlandı. Ancak ETH fiyatı gün içinde bin 848 dolara kadar yükselmiş olmasına rağmen bu seviyelerde kalıcı olmadı ve yüzde 0.28 değer kaybı ile bin 804 dolar seviyesinde günü tamamladı. 

  21 Mart Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Ethereum piyasasını ve grafiklerini yakından inceleyen analistler, istenen boğa rallisinin bir süre daha gerçekleşmeyeceği yönünde yorumlamalarda bulundu. Pazar günü ETH fiyatını olumlu etkileyecek haber akışı gelmeyince lider altcoinin fiyatında yüzde 1.16 oranında değer kaybı yaşandı. ETH fiyatı gün içinde en yüksek bin 815 doları, en düşük de bin 748 doları gördü. Volatil geçen gün sonunda ETH fiyatı yeniden psikolojik barajı aşağı yönlü kırarak bin 783 dolara kadar geriledi. 

  22 Mart Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında genel anlamda ciddi fiyat düşüşlerinin görüldüğü yeni haftanın başında çok önemli haberler geldi. Haftanın ilk işlem gününde kripto para piyasasının da yakından takip ettiği isimlerden ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell konuşma yaptı. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) dijital para birimlerine yönelik bir etkinlikte söz alan FED Başkanı Powell, Ethereum topluluğunun da hoşuna gitmeyecek şu ifadeleri kullandı: “Kripto varlıkları, daha çok spekülasyon içindir; bu nedenle özellikle bir ödeme aracı olarak kullanılamazlar. Şimdiye kadar, özel kripto para birimleri, değer deposu olarak iyi bir işlev göstermediler.”

  FED Başkanının bu açıklamalarının yanı sıra Ethereum rakibi Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson’ın canlı yayında söyledikleri de fiyat üzerinde olumsuz etkide bulundu. Hoskinson ETH ile ADA ağlarını kıyaslayarak kendi ağlarının daha avantajlı olduğunu söyledi. Bu gelişmelerin ışığında Ethereum fiyatında yüzde 5.68 gibi ciddi bir oranda değer kaybı yaşandı. Lider altcoin, bu düşüş ile birlikte bin 682 dolarlı seviyelere kadar geriledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle