Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 24 – 30 Kasım 2021

  Altcoin piyasasında hareketli bir dönemden geçilirken bazı popüler kripto para birimlerinde yükseliş trendi devam etti. Yerli kripto para yatırımcıların da mutlaka portföylerinde yer verdikleri altcoin fiyatlarında inişli çıkışlı bir hafta geride kaldı. Kripto para piyasası genelinde yaşanan konsolidasyon süreci ardından yeniden boğa rallileri görülmeye başlandı.

  24 Kasım ile 30 Kasım 2021 tarihleri arasında popüler altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri özel haberimizde bulabiliriniz. 

  24 Kasım Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Hafta başından bu yana yön belirlemekte zorlanan altcoin piyasasında 24 Kasım Çarşamba günü oldukça hareketli geçti. BNB fiyatı sabit kalırken, popüler altcoin fiyatlarında sert düzeltmeler görüldü. XRP fiyatı yüzde 3.64, ADA fiyatı yüzde 4.82 düşerken günün en çok değer kaybeden varlığı son günlerin gözdesi Solana oldu. SOL fiyatında yüzde 7.21 oranında sert düzeltme yaşanması yatırımcıları tedirgin etti. 

  ABD Başkanı Joe Biden, Fed başkanlık adayı olarak mevcut başkan Jerome Powell’ı desteklediğini duyurdu. Ayrıca yardımcılığa ise Lael Brainard aday gösterildi. Biden, konuya ilişkin açıklamasında kripto paralara ayrı bir parantez açınca piyasada sert hareketlilik görüldü. 

  Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda düşüş getiren açıklamalar altcoinlerde büyük dalgalanma yarattı. Biden’ın bu hamlesi sonrası altcoin piyasasında popüler varlıklarda sert satışlar peş peşe geldi. Öte yandan Powell, geçtiğimiz aylarda Bitcoin ve kripto paraları yasaklama niyetleri olmadığını vurgulamıştı.

  25 Kasım Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Dünkü sert düşüş sonrası altcoin piyasasında hemen toparlanma sinyalleri görüldü. SOL fiyatında yüzde 2 oranında artış görülürken dünkü kayıpların bir kısmı telafi edildi. Ancak günün en çok değer kazanan altcoini ise uzun zamandır suskun olan Binance Coin oldu. BNB fiyatı yüzde 8.16 oranında artarak yatırımcısını sevindirdi. 

  Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, hızla yükselen enflasyonun Bitcoin ve kripto paralar için bir ‘kuyruk rüzgarı’ etkisi yarattığını söyledi. Ayrıca Garlinghouse, Dogecoin gibi meme coin’lere karşı uyararak, “Dogecoin’in kripto para piyasasının yararına olduğuna ikna olmuş değilim.” ifadelerini kullandı. 

  Popüler kripto para borsalarından eToro, ABD’deki kullanıcılar için ADA ve TRX’i listeden çıkardığını duyurdu. 26 Aralık 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ABD’li kullanıcıların platformda Cardano (ADA) ve TRON’da (TRX) yeni pozisyon açamayacak. Ayrıca, 15 Ocak 2022’den itibaren ise staking ödülleri verilmemesi bu kripto paralarda sert satışları beraberinde getirdi. 

  26 Kasım Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna doğru gelirken altcoinlerde yüksek volatilite yaşanması dikkatlerden kaçmadı. Dünkü yükselişle yatırımcısını sevindiren BNB coin trendinin devam edeceği bekleniyordu. Ancak BNB coin fiyatında yüzde 8.43 oranında sert bir düzeltme gelince dünkü kazanımların hepsi geri gitti. SOL coin fiyatında ise yüze 9’a yakın değer kaybı olması yatırımcıları üzdü. 

  Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği Tesla CEO’su Elon Musk, Binance CEO’su Changpeng Zhao ile atıştı. Ünlü milyarder borsa kurucusuna, kendisine gelen şikayetlerden sonra Dogecoin müşterilerinin durumunu sordu. Musk, Zhao’ya ilettiği mesajda, “Doge müşterilerinizle ilgili neler oluyor? Durum şaibeli görünüyor.” ifadelerini kullandı.

  Popüler kripto para alım satım platformu eToro'nun ABD'de Cardano (ADA) işlemlerini sonlandırmasına IOG CEO'su ve Cardano kurucusu Charles Hoskinson'dan yanıt geldi. Hoskinson, eToro'yu orta ölçekli bir borsa olarak tanımlarken, "Burada çok fazla ADA işlem hacmi yoktu. Regülasyon belirsizliği nedeniyle yapılan bu hamlenin ADA likiditesine olumsuz bir etkisi olmayacaktır.” dedi.

  27 Kasım Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Finansal piyasaları büyük ölçüde sarsan yeni koronavirüs varyantı haberi yüzünden altcoin piyasası da olumsuz etkilendi. Tüm popüler altcoin fiyatlarında dün yaşanan sert düzeltme sonrası 27 Kasım cumartesi gününde toparlanma belirtileri görüldü. SOL, ADA ve XRP coin fiyatlarında yüzde 1 civarında değer artışı olması yatırımcıları rahatlattı. 

  Küresel ödeme şirketi Ripple, ada ülkesi Palau Cumhuriyeti ile dijital para üzerine stratejiler geliştirmek için ortak olduğunu duyurdu. Ripple konuyla ilgili olarak “Ortaklık, başlangıçta sınır ötesi ödemeler üzerine stratejiler ve Palau için ABD Doları destekli dijital para geliştirmeye odaklanacak.” paylaşımını yaptı.

  Ünlü futbolcu Andres Iniesta, 25 milyondan fazla takipçiye sahip Twitter hesabından dizüstü bilgisayar ile Binance’in web sitesinde işlem yaparken fotoğrafını paylaştı. “Binance ile kriptoya nasıl başlayacağımı öğreniyorum.” yazan futbolcunun paylaşımından sonra İspanya regülatöründen Iniesta’ya uyarı mesajı geldi. 

  28 Kasım Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününe gelindiğinde altcoin piyasasındaki toparlanma sinyalleri devam etti. Popüler altcoinlerden XRP fiyatı yüzde 2.49 oranında değer kazanırken 28 Kasım Pazar gününde en çok artan coin yine Solana oldu. SOL coin fiyatında yüzde 4 seviyesinde bir yükseliş olması sevindirdi. 

  Dünyanın en büyük borsası olarak bilinen Binance, taraftar token'larına ve futbol takımlarına olan yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Kısa süre önce Porto ve Lazio hamleleriyle ses getiren Binance'in bu seferki tercihi ise Güney Amerika ve Brezilya'nın önemli kulübü Santos oldu.

  Binance borsasından konuyla ilgili yapılan açıklama yerli kripto para yatırımcılarını da yakından ilgilendirdi. Kullanıcılar, sahip oldukları BNB ve BUSD’lerini kilitleyerek, 30 günlük getiri (farming) işlemlerine başladılar. SANTOS token 1 Aralık’ta borsada listelenecek. Token’ın Türk lirası ile de işlem çifti olacak. 

  29 Kasım Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde kripto para piyasası genelinde olumlu sinyaller takip edildi. En popüler kripto para birimlerinden SOL coin yükselişi sınırlı oranda kalırken BNB ve XRP fiyatlarında yüzde 2 civarı artış görüldü. Böylelikle popüler altcoinler son 3 gündür yükseliş trendini korumuş oldu. 

  En popüler kripto para projelerinden biri olan Cardano (ADA) son günlerdeki değer kaybı yatırımcıları endişelendirdi. Popüler kripto para alım satım platformlarından eToro’nun ABD’de ADA ve TRX işlemlerini sonlandırma kararı aldığını açıklamasından sonra düşüş hız kazanmıştı. ADA bu düşüşle 8 Ağustos tarihinden bu yana en düşük seviyelere geriledi. 

  Kripto kredi şirketi Celsius, resmi Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaparak bir çalışanının İsrail’de soruşturma altında olduğunu söyledi. Bu olayın Celsius ile bir ilgisinin olmadığı kaydedilmesine rağmen Celsius kripto para biriminin fiyatında sert bir satış dalgası başladı. 

  30 Kasım Salı Altcoin Borsa Özeti

  Son 7 günlük performansta popüler altcoin projeleri zaman zaman sert düzeltmeler yaşasa da toparlanmayı bildi. Yerli yatırımcıların en çok yatırım yaptıkları popüler altcoinlerde yüzde 2 civarı artış 30 Kasım Salı gününde de devam etti. Sadece ADA coin fiyatında yüzde 3 satış gelmesi yatırımcıların moralini bozdu. 

  Blockchain verilerine göre anonim bir kripto cüzdanı, Bitstamp borsasından bilinmeyen bir cüzdana yaklaşık 20 milyon dolar değerinde XRP taşıdı. Kripto balinasının bu işlemi neden yaptığı tespit edilemedi Ancak bazı XRP üyeleri likidite sağlanması amacıyla yapıldığını düşünürken bu yüklü transfer fiyat üzerinde etki yarattı. 

  Kripto para analiz platformu CryptoRank tarafından paylaşılan verilere göre, Shiba Inu, düşüş trendine devam etmesine rağmen, Twitter’da en çok konuşulan altcoin oldu. Öte yandan en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) ise, 10 milyondan fazla bahsedilerek ilk sırada yer aldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle