Kripto Para

TL güçlendi, dolar zayıfladı, BTC artışa geçti

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Aralık TSİ akşam saatlerinde ekonomide yeni tedbir modelini açıkladı. Erdoğan’ın açıklaması sonrasında dolar/TL kurunda hızlı ve sert bir geri çekilme yaşandı. TL’nin yatırımcıya güven vermesi ile birlikte Bitcoin’de (BTC) de yaklaşık %5 oranında bir değer artışı gözlemlendi.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından itibaren politika faizinde indirime gitmeye başladı. Üst üste 4 PPK toplantısından faiz indirim kararının çıkması ile birlikte dolar/TL kurunda tarihi değer artışları yaşandı. Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu süreçte “düşük faiz” açıklamaları ve küresel anlamda artan enflasyon ile birlikte dolar kuru 20 Aralık tarihinde 19,00 TL sınırına kadar yaklaştı. Ancak ekonomide yeni tedbir modelinin açıklanması ile birlikte dolar kuru hızla gevşedi.

  Ekonomide Yeni Tedbir Modeli TL’ye Güveni Arttırdı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni ekonomik tedbir modelinde yatırımcıların TL’de kalması durumunda, döviz kurlarında oluşacak olası kazanç farklarının yatırımcıya devlet tarafından verileceğini söyledi. Bu model ile TL’ye dönüş hızlandı ve dolar kurunda hızlı bir geri çekilme yaşandı. Ancak yurtiçi piyasalarda, bu olası farkların ödenmesi için para basılması ihtimalinden dolayı ortaya hiperenflasyon endişeleri çıkmaya başladı. TL’nin ABD doları karşısında 1 gün içinde sert değerler kazanması ve oluşan enflasyon endişesi, Bitcoin (BTC) fiyatına da yansıdı.

  Dolar Kuru 19 TL Sınırından 11,09 Seviyesine Kadar Çekildi

  TradingView verilerine göre BTC/USD paritesi, TL’nin ABD doları karşısında saatler içinde %40 oranında değer kazanması ile birlikte sert yükselişe geçti. Tüketiciyi koruyan yeni tedbir modeli ve TL’ye yatırımcı çekmek adına duyurulan önlemler, 20 Aralık tarihinde 18,40 TL seviyesini gören dolar kurunu 21 Aralık sabah saatlerinde 11,09 TL seviyesine kadar indirdi. Ancak gün içinde dolar kuru yeniden 13 TL seviyesinin üzerine çıktı ve kur bu bölgede dengelendi.

  Popüler Analist Korelasyonu Fark Etti

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eylül ayında yaptığı bir açıklamasında kripto paralara karşı olduğunu dile getirmiş ve Türkiye’nin kripto para sektörüne “savaş açtığını” ifade etmişti. Ancak buna rağmen Bitcoin ve beraberinde önde gelen büyük altcoinlerde değer artışı yaşandı. Kripto para piyasalarının en popüler analistlerinden biri olan Michael van de Poppe da yaşanan korelasyonu fark etti ve bu durumu Twitter üzerinden paylaştı. Poppe paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

  “Bitcoin bugün güzel bir sıçrama yapıyor. Ethereum daha da iyi sıçrama yapıyor. Asıl sebep? Türk Lirası güçlü bir sıçrama gerçekleştiriyor.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle