Kripto Para

İngiliz bankası yetkilisi: Kriptolar henüz tehdit değil

  İngiltere’nin en büyük finans kurumlarından Bank of England (BoE) Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, kripto para açıklaması yaptı. Mevcut kripto para birimlerinin finansal sisteme hiçbir şekilde zararı olmadığını söyleyen yetkili, yatırımcıları sevindiren görüşler bildirdi…

  Kripto para basınına konuşan Bank of England (BoE) Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, mvcut kripto para birimleri hakkında görüşlerini açıkladı. Finans yetkilisi, mevcut kripto para birimlerinin finans sektörünün istikrarı için tehdit olmadığını söyledi. Bu açıklamalar kripto para hayranları tarafından memnuniyetle karşılandı.

  Kripto para birimleri sektörünün henüz geleneksel finans endüstrisi kadar kapsamlı boyutlara ulaşmadığını sözlerine ekledi. İngiltere’nin en büyük bankasının başkan yardımcısına göre kripto para birimlerinde yaşanan patlama esasında perakende yatırımcıların girdisiyle gerçekleşiyor.

  Finansal İstikrar Üzerinde Düşük Risk

  Kripto para yatırımcılarının kendi tercihleriyle büyüyen bir sektör olması sebebiyle finansal istikrar üzerinde risk oluşmadığını kaydetti. Jon Cunliffe, tüm bunlara rağmen kripto para yatırımcılarına bazı uyarılar yaptı. BoE Başkan Yardımcısı, kripto para yatırımı yapanların birikimlerini kaybetmeye hazır olmaları gerektiğini düşünüyor.

  Konuyla ilgili açıklamalar yapan Jon Cunliffe, yatırımcılara yönelik uyarılarında şunları söyledi: “Burada yatırımcıları koruma sorunu bulunuyor. Bunlar oldukça spekülatif varlıklardır. Ancak finansal istikrar riskine neden olacak boyutta değiller ve mevcut finansal sistemle de derinden bağlantılı değiller.”

  Stablecoin ve Kripto Para Ayrımı

  Bank of England başkan yardımcısı Cunlffe, perakende kripto para yatırımcılarının toplu bir şekilde satış yapmaya başladıklarında riskler doğabileceğini söyledi. Böyle bir durumda Cunliffe’ye göre düzenleyici kurumlar endişelenmeye başlayabilir. 

  Finans uzmanı, önde gelen küresel düzenleyicilerin bir araya gelerek kripto para piyasası için ortak standartlar oluşturması gerektiğini düşünüyor. Jon Cunliffe ayrıca mevcut finansal varlıklara sabitlenen spekülatif kripto para birimleri ile stablecoin (sabit kripto para) arasında ayrım yapılması gerektiğini vurguladı

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle