Kripto Para

Büyük düşüş bitti mi? Korku endeksi yorumlandı

  Kripto para piyasalarının en ünlü analistlerinden biri olan ekonomist Alex Krüger, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda yeni bir rallinin gelebileceğini ima etti. Krüger’e göre piyasadaki büyük düşüş bitmiş olabilir ve artık yükselişler görülebilir.

  Kripto para piyasasında son haftalarda sert değer kayıpları ön plana çıktı. Bu süreçte piyasaya öncülük eden Bitcoin (BTC), Nisan ayındaki rekoruyla yükseliş beklentileri oluştururken, 30 bin dolar bandına kadar geriledi. Bitcoin’in tüm zamanlar rekorunun 64 bin 895 dolar olması göz önüne alındığında, yaşadığı değer kaybı %50’den fazlasına işaret ediyor. Haliyle bu sert değer kaybı, piyasada ciddi bir panik oluşturdu. Bitcoin buna benzer şekilde sert değer kaybını Mart 2020 döneminde yaşamıştı.

  12 Mart 2020 tarihinde başlayan düşüşlerde, Bitcoin 13 Mart Perşembe günü 3 bin 700 dolar bandında kadar gerilemişti. Bu nedenle o gün piyasalarda “Kara Perşembe” olarak adlandırılıyor. O dönemde de Bitcoin’in değer kaybı %50 seviyesine ulaşmıştı. Bitcoin Mart 2020’de %50 oranında değer kaybetmeden önce, bu durum sadece 2013 yılında görülmüştü. 19 Mayıs 2020’de Bitcoin 30 bin dolara gerileyince, o tarihe de “Kara Çarşamba” ismi verildi. Ünlü kripto para analisti Alex Krüger, Twitter paylaşımında bu iki günü karşı karşıya getirdi.

  Krüger’e Göre Piyasadaki Korku Bitti

  Krüger kripto para piyasalarında başarılı tahmin ve yorumlarıyla tanınıyor. Twitter’da 80 bin takipçisi bulunan ünlü analist, Bitcoin’in yakın vadede yeni bir ralli yaşayabileceği imasında bulundu. Krüger söz konusu değerlendirmesini yaparken, piyasada oluşan korkudan yola çıktı. Alex Krüger’in konuya ilişkin olarak yer verdiği ifadeler şöyle:

  “Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi bu kadar düşük olduğunda, genellikle bunu güçlü bir ralli izler. Endeks şimdi, 2020’deki Kara Perşembe’den sonraki gün olduğu kadar düşük seviyede.”

  BTC Son 5 Yılın En Kötü Aylık Performansını Sergiledi

  Bitcoin’in 5 yıllık fiyat verilerinde, yakın zamandaki en kötü dönemin Mart 2020 olduğu görülüyor. Bu dönemde Bitcoin ayı %25’lik bir değer kaybı ile kapatmıştı. Luke Martin’in sunduğu verilere göre Kasım 2018’de BTC ayı %36’lık bir değer kaybı ile kapattı. Mayıs 2021’de BTC’nin değer kaybı %37’ye ulaştı. Bu da Bitcoin’in son 5 yıldaki en kötü aylık performansı sergilediğini ortaya koyuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle