Kripto Para

Petrol devinden BTC madenciliği iddialarına yanıt!

  Dünyanın en büyük 3. şirketi olan petrol devi Saudi Aramco’nun Bitcoin (BTC) madenciliğine başlayabileceği yönündeki iddialar, kripto para piyasalarında heyecan yarattı. Ortaya atılan iddiaların ardından dev şirketten konuya ilişkin bir açıklama geldi.

  Kripto para piyasalarında çalkantılı dönemler yaşanmaya devam ediyor. Piyasanın değeri açısından, kripto para birimlerinin hareketlilikleri dikkatle takip edilirken, kripto para değerlerine etki edebilen unsurlar da gündeme gelmeye devam ediyor. Bu unsurlar arasında, hafta başında piyasaları çok heyecanlandıran çeşitli iddialar gündeme gelmişti. Dünyanın en büyük 3. şirketi olan Saudi Aramco’nun, Bitcoin (BTC) madenciliğine başlayabileceği yönünde gündeme gelen iddiaların ardından dev şirket açıklama yaptı.

  Aramco’nun BTC Madenciliği Yapacağı İddiaları

  Investing.com haberinde, Brezilyalı BTC madencisi Ray Nasser’in, Youtube’da Bitcoinheiros’a verdiği röportaj kaynak gösterilerek, Saudi Aramco’nun BTC madenciliğine başlayabileceği gündeme getirildi. Söz konusu röportajda Nasser “Aramco ile görüşüyoruz. Çöldeki tüm petrol bu şirkete ait. Bugün Bitcoin ağının yarısını sadece bu şirket ile güçlendirmek mümkün” sözlerini dile getirmişti. Şirketin, petrol üretiminde ortaya çıkan ve yakılan fazla doğal gaz ile kripto para madenciliği yapabileceği iddia edilmişti. Bu iddialara dev şirketten yanıt geldi.

  Saudi Aramco İddiaları Yalanladı

  Suudi Arabistan merkezli petrol şirketi Saudi Aramco, yerel basına 2 Ağustos tarihinde bir açıklamada bulundu. Şirketin BTC madenciliğine başlayacağı yönünde çıkan haberlere atıfta bulunan şirket, bu iddiaları çürüttü. Konuya ilişkin olarak Saudi Aramco tarafından yapılan açıklamada “Aramco bu iddiaların tamamen yanlış ve uydurma olduğunu tüm kamuoyuna duyurmaktadır” ifadelerine yer verildi.

  Yakılan Yan Ürünlerle Kripto Para Madenciliği Mümkün

  TrustNodes tarafından hazırlanmış olan bir raporda, sürdürülebilir bir yöntem olarak petrol üreticisi şirketlerin israf edilen doğal gazları kripto para madenciliğinde kullanabilecekleri ifade edildi. Raporda, bu yöntem ile sera gazı yoğunluğunun da önüne geçilebileceği belirtildi. Hazırlanan rapor doğaya salınan, yakılan ve yakım sırasında patlamalara neden olan yan ürünlerin kripto para madenciliğinde kullanılmasının, gaz patlamalarıyla açığa çıkan metan üretiminin daha düşük seviyelere çekebileceğini ifade ediyor.

  Dünyanın en büyük gaz üreticileri olan Saudi Aramco, Gazprom ve ExxonMobil’in, bu yöntemi kullanarak çevre kirliliğini önemli ölçüde azaltırken, kripto para sektörüne de katkıda bulunabilecekleri belirtiliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle