Kripto Para

Hindistan’da denizaşırı kripto para borsalarına vergi geliyor

  Kripto paralar konusunda 2018’den bu yana net bir olumsuz çizgide görünen Hindistan, son dönemlerde bu tavrını değiştirmeye başlamıştı. Şimdi ise Hindistan’daki kripto alım-satım platformları %18’lik mal ve hizmet vergisi ödeme durumuyla karşı karşıya kalabilir.

  Kripto para piyasalarına yönelik ülkelerden gelen düzenleme adımları dünyanın birçok noktasında farklılık gösterebiliyor. Ülkelerin bu sektöre yaklaşımı, haliyle piyasanın genel durumunu da etkileyebiliyor. Kripto paralara yönelik, belirlenmiş ve global anlamda kabul görmüş net bir düzenleme adımı henüz hiçbir ülkede bulunmuyor. Bu nedenle kripto paralar konusunda ülkelerin çeşitli düzenleme adımları gündeme gelmeye devam ediyor. Bu alanda, vergi adımı ile son olarak Hindistan gündeme geldi.

  Hindistan’da Denizaşırı Platformlar Vergiden Sorumlu Olacak

  Hindistan’da hizmet veren denizaşırı kripto para alım-satım platformları artık %18 oranında mal ve hizmet vergisi (GST) ödemek zorunda kalabilir. The Economic Times raporuna göre Hindistan’da fiziksel olarak bulunmayan denizaşırı platformlar ve Online Data Erişimi ve Alımı (OIDAR) sağlayan platformlar vergi sorumlusu olacak. OIDAR hizmeti veren şirketler, fiziksel olarak var olmayan ancak online olarak aktif olan şirketler olarak biliniyor.

  Hindistan’da Kripto Para Borsaları Diken Üstünde

  Reuters’in 1 Temmuz tarihli bildirisinde, Hindistan Merkez Bankası’nın kripto para birimleri ile ilgili olumsuz tutumu nedeni ile kripto para borsalarının kendilerini rahatsız hissettikleri ifade edilmişti. Öte yandan ülkenin en büyük kripto para borsası WazirX, Haziran başlarında TRM Labs ile bir ortaklık kurmuştu. Bu ortaklık, kripto para dolandırıcılığını tespit etmek ve önlemek adına kurulmuştu. Şimdi ise yabancı borsalar ve platformlar GST ile karşı karşıya.

  Hindistan Kripto Para Konusunda Tutarsız Davranıyor

  Hindistan’da kripto para konusunda gündeme gelen fikirler ve kararlar son dönemlerde tutarsızlık göstermeye başladı. Örneğin alınan yasaklama kararlarına karşın, El Salvador’un Bitcoin (BTC) adımından sonra ülkede kripto para konusu tekrar olumlu anlamda görüşülmeye başlanmıştı. Bu görüşmeler sonucunda Hindistan Bitcoin’i “varlık sınıfı” olarak kabul etmişti. Ancak Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shakthikanta Das ise hala kripto paralar konusunda endişeli olduğunu da dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle