Kripto Para

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nden cryptojacking uyarısı

  Kripto para piyasasına yoğun talebin olduğu ülkelerden biri de Türkiye olarak öne çıkıyor. Bu yüzden Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nden bu alanla ilgili sık sık açıklamalar yapılıyor. Son olarak yatırımcılara önemli bir uyarı videosu yayınlandı…

  Kripto para piyasasında da dikkat edilmesi gereken dolandırıcılar, her geçen gün yeni bir yöntem peşindeyken, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi saldırı türlerine karşı uyardı. Crptojacking adlı saldırı yöntemini özetleyen kurum, kripto para yatırımcılarına dikkatli olmaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

  Zararlı yazılımlar kullanılarak başka birine ait bilgisayarı, sahibinin rızası olmadan kripto para kazımı için kullanma yöntemine cryptojacking adı veriliyor. Bir başka deyişle siz farkında olmadan, başka birisi sizin bilgisayarınızı kullanarak kripto para madenciliği yapıp kendine kazanç sağlaması durumudur.

  Cryptojacking Nasıl Tespit Edilir?

  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nden yayınlanan bilgilendirme videosunda, bu saldırı türünün detaylarına ve nasıl tespit edildiğine dair önemli bilgiler paylaşıldı. Ayrıca insanların bu saldırı türünden nasıl korunması gerektiğine de değinildi. Eğer bilgisayarınız ya da internete bağlanan akıllı cihazınızın performansında düşüş varsa cryptojacking saldırısı altında olabilirsiniz.

  Bilgisayarınızın aşırı ısınması ve işlemci kullanımında anlamsız bir performans artışı varsa bu durumda cryptojacking saldırısına maruz kalmış olabilirsiniz. Kripto para piyasasının popülerlik kazanmasıyla birlikte giderek artan cryptojacking saldırılarından korunmak için bazı önlemler almanız gerekebilir.

  Cryptojacking Saldırısından Korunma Yolları

  İnternete bağlandığınız bilgisayarınız veya akıllı telefonunuzda reklam engelleyici yüklemeniz bu saldırıdan korunmanız için önemlidir. Bunun yanı sıra kripto para madenciliğine karşı geliştirilen eklentileri yükleyip aktif hale getirmeniz tavsiye edilir. 

  Cihazınızda zararlı yazılımlardan korunma programları olan antivirüs programlarını kullanarak bu saldırılardan cihazınızı korumayı başarabilirsiniz. Zararlı yazılımlardan koruma programlarını devamlı olarak kullanmanız ve bu programları güncel tutmanız gerekir. Antivirüs programlarını resmi ve güvenilir şirketlerden alacağınız sınıflandırma hizmeti sunan ek programlarla desteklemeniz faydalı olacaktır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle