Kripto Para

Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 1 – 8 Mayıs 2021

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönemden geçilirken, özellikle altcoin fiyatlarında ciddi yükselişler gözlemlendi. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki durgunluğun yanı sıra piyasa hakimiyetindeki gerileme, altcoin sezonunu tetikleyen gelişmelerin başında yer aldı. 

  1 Mayıs ile 8 Mayıs tarihleri arasında yatırımcısına en çok kazandıran altcoin projelerinde yaşanan gelişmeleri ve kazanç oranlarını haftalık özel haberimizden takip edebilirsiniz. 

  Bitcoin Diamond (BCD)

  Haftanın en çok kazandıran altcoin projeleri arasında Bitcoin Diamond (BCD) zirvede yer aldı. Yazının hazırlandığı an itibarıyla BCD fiyatındaki haftalık yükseliş oranı yüzde 291 seviyelerine kadar çıktı. Popüler altcoinin fiyatındaki bu hızlı yükseliş ivmesinin arkasındaki gelişmeler de altcoin yatırımcılarının radarından kaçmadı.

  Altcoin yatırımcısının yüzünü güldüren Bitcoin Diamond (BCD), lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hard forku arasında öne çıkıyor. Kripto para uzmanları bazı özel sebeplerden dolayı Bitcoin forklarının son günlerde son derece sert bir şekilde yükselmesine dikkat çekiyor. Bitcoin Gold ve Bitcoin Diamond, yalnızca son iki günde yaklaşık yüzde 20 oranında değer kazandı ve bu da onları piyasa değerine göre ilk 100 kripto para içinde en iyi performans gösteren dijital varlıklar haline getirdi.

  Analistler yorumları şu şekildeydi. “RSI yükseldi ve aşırı alım bölgesine yaklaşarak güçlü bir yükseliş ivmesinin altını çizdi. 500 dolar seviyesini birkaç gün içinde başka bir yükseliş patlamasından önce birçok kez test ettiğini görebilir.” Kripto para yatırımcılarından gelen yüksek talebin etkisiyle Bitcoin Diamond (BCD) hızlı bir ralli yaşadı ve haftanın en çok kazandıran altcoin projesi oldu

  SHIBA INU (SHIB)

  Dogecoin kripto para biriminin destekçileri tarafından büyük ilgi gören SHIBA INU (SHIB) da haftanın en çok kazandıran projelerinden biri haline geldi. SHIB fiyatını uçuşa geçiren gelişmeler de altcoin yatırımcılarının radarından kaçmadı. Dogecoin topluluğu, kripto paranın farkındalığını artırmak için 20 Nisan'daki sosyal medya kampanyasını bugün koordine etti.

  Snack gıda şirketi Slim Jim, olayı not aldı ve yanıt olarak Dogecoin temalı bir token yarattı. Öte yandan SHIB kripto para birimi, önümüzdeki günler içinde OpenSea'da açık artırmaya çıkarılacak. Kazançlar hayır kurumlarına gidecek. Bu beklentiler, Dogecoin topluluğunun desteğini alarak SHIB kripto para biriminin değerini yükseltmeye yetti. 

  Bu tür etkinlikler kripto para yatırımcılarının SHIB’e duyduğu ilgi ve talebi arttırmayı başardı. Slim Jim atıştırmalık yiyeceklerinin arkasındaki şirket, bir roket ve kripto para birimini temsil eden ikonik "meme" köpeği olan Shiba Inu'nun yer aldığı bir NFT sanat eseri yarattı.

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından da sık sık desteklenen SHIBA INU (SHIB) fiyatında hızlı bir yükseliş gerçekleşti. Hafta başından beri tırmanan kripto para biriminin fiyatında yüzde 259 oranında değer artışı olması yatırımcıların yüzünü güldürdü. İlerleyen saatlerde bu yükseliş ivmesinin hız kazanabileceği düşünülüyor. 

  Ethereum Classic (ETC)

  Ethereum Classic (ETC), Ethereum blok zincirinin 2016 çatalının sonucu olarak kripto para piyasasına kazandırıldı.  Merkezi olmayan risk sermayesi projesiyle ilgili akıllı bir sözleşmeden sonra DAO, 3,6 milyon ETH karşılığında oluşturuldu. Ethereum topluluğu iki farklı eylem planının arkasında toplandıktan sonra ETC kripto para birimine de destek vermeye başladı. 

  ETC ayrıca üç önemli borsa listesinden de yararlanıyor: Binance, Coinbase ve Robinhood. Birincisi, dünyada en çok kullanılan borsa olsa da, son ikisi, kullanıcı deneyimine odaklandıklarından ve satın almayı / satmayı kolaylaştırdıklarından, kripto acemilerine açılan kapılardır. Bu avantajlar ETC fiyatındaki yükselişi destekledi.

  Ethereum blok zinciri, enerji yoğun ETH madenciliğini ortadan kaldırmayı hedefliyor. Blockchain'e bağlı bilgisayarların onu güvence altına aldığı ve son derece zor kriptografik bulmacaları çözerek tokenlar kazandığı bir Proof of Stake güncellemesine hazırlanılıyor. Ethereum 2.0 blok zincirine geçişin yarattığı taleple birlikte Ethereum Classic de popülerlik kazandı. 

  Bu gelişmelerle birlikte Ethereum Classic (ETC) fiyatında hafta başından bu yana giderek artan yükseliş trendi özellikle son günlerde hız kazandı. Kripto para borsalarından gelen anlık verilere göre ETC bu hafta yüzde 196 oranında artış göstererek yatırımcısının yüzünü güldürdü. ETC fiyatındaki artışın önümüzdeki dönemde devam edeceği düşünülüyor. 

  Dogecoin (DOGE)

  Son dönemin en çok konuşulan altcoin projeleri arasında yer alan Dogecoin (DOGE) fiyatı da hızlı yükselişlerle yatırımcısına büyük oranda kazanç sağladı. Elon Musk, Dogecoin hakkında çok tweet atanlardan biri oldu. Amerika'da muazzam bir gösteri olan Saturday Night Live'da şimdi Dogecoin hakkında konuşacağı spekülasyonları kripto para piyasasını da etkiledi. 

  Bunun yanı sıra kripto para topluluğu içinde 'Dogecoin to a dolar' gibi trend olan bir akım başladı. Bu gelişmeler DOGE fiyatındaki yükselişin her geçen gün biraz daha artmasını beraberinde getirdi. Barstool Sports başkanı David Portnoy, “Bu büyümenin Elon Musk'ın Saturday Night Live şovunda çok beklenen görünümüne bağlı olduğu kesin.” açıklamasında bulundu. 

  Saturday Night Live şovu öncesinde sosyal medya hesabından paylaşımlarını hızlandıran Elon Musk, DOGE fiyatını adeta uçurdu. Hafta içinde ikiden fazla düzeltme hareketi görmesine rağmen yükseliş trendini ve talebini koruyan kripto para birimi en çok kazandıranlar listesine girmeyi başardı. Anlık verilere göre DOGE fiyatında son 1 hafta içinde yüzde 96 oranında değer artışı görülüyor

  Qtum (QTUM)

  Qtum (QTUM) kripto para birimi de yatırımcılardan gelen istikrarlı talep nedeniyle güçlü bir yükseliş trendindeydi. OBV, geçen ay QTUM'un yazım sırasında 2,15 dolardan 3,82 dolara yükselmesiyle artan alım hacimlerinin altını çizdi. 2016'da piyasaya sürülen Qtum, en eski ana akım blok zincirlerinden biri olarak tanınıyor. 

  Bitcoin benzeri UTXO modelinin faydalarını Ethereum'un EVM'si de dahil olmak üzere birden fazla sanal makinenin desteğiyle birleştiren ağın popülerliği son haftada hızla artış gösterdi. QTUM fiyatındaki yükselişin temel sebeplerinden biri de öncü bir zincir içi KYC (müşterinizi tanıyan) hizmet sağlayıcısı olan Blockpass ile ortaklığını duyurması oldu.

  Zincir üstü KYC enstrümanlarının "erken kuşu" olan Blockpass, birden fazla blockchain hizmeti için tek bir KYC profilinin kullanılmasına izin vermesiyle tanınıyor. Qtum ile kurulan bu ortaklık kripto para biriminin fiyatına olumlu yansıdı. Borsalardan gelen verilere göre QTUM son 1 hafta içinde yüzde 75 oranında değer kazanarak yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı. 

  EOS (EOS)

  EOS (EOS), alt sezon ivme kazandıkça son birkaç gün içinde muazzam bir fiyat artışı yaşayan en yeni büyük hacimli altcoin olmayı başardı. Kripto para sektöründe öne çıkan projelerden olan EOS trendi sürdü ve Bitcoin'e karşı önemli bir fiyat hareketi gösterecek kadar ivme kazandı.

  Altcoin piyasasındaki EOS patlamasının olası bir nedeni, son stake etme ödülleri duyurusuna bağlanabilir. Kripto para basını tarafından daha önce bildirildiği üzere, EOS topluluğu stake etme ödüllerini artırmak için bir teklif düşünüyor. Stake etme ödülünü artırma önerisi, Block.one tarafından hazırlanan bir rapora dayanıyordu. 

  Söz konusu teklif, kullanıcıların 24 saat boyunca tek seferlik bir işlem ücreti ödemelerine olanak tanıyan PowerUp modelinden sonra EOS ağındaki bir sonraki büyük gelişme olabilir. Bu gelişmelerin ışığında EOS fiyatı son 1 hafta içinde yüzde 60 oranında değer kazanarak yatırımcısını sevindirdi

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle