Kripto Para

Güney Kore’de kripto borsaları için zaman daralıyor

  Güney Kore’nin yasal düzenleyicisi Mali Hizmetler Komisyonu (FSC), ülkedeki kripto para borsalarına bir hatırlatma uyarısında bulundu. Kripto para regülasyonlarını gittikçe katılaştıran FSC, ülkede borsalara 24 Eylül’e kadar süre verildiğini, bu zaman dolduğunda 20’den fazla borsanın kapatılabileceğini duyurdu.

  Güney Kore’nin yasal düzenleyicisi Mali Hizmetler Komisyonu (FSC), yaklaşık 6 ay önce kripto para borsalarının, getirilecek olan regülasyon yasalarına uyumluluk göstermelerini istemişti. FSC, bunun için kripto para borsalarına da son tarih olarak 24 Eylül’ü işaret etmişti. FSC, borsaların 24 Eylül tarihine kadar söz konusu uyumluluk raporlarını Mali İstihbarat Birimi’ne (FIU) teslim etmelerini söylemişti. Güney Kore’deki tüm borsaların, 24 Eylül tarihine kadar tüm uyumluluk kurallarına uyum sağlamaları gerekiyordu. Bu tarihten itibaren ülkede yasal denetimler başlayacak.

  24 Borsa Belgelerini Hala Tamamlayamadı

  24 Eylül tarihine 1 aydan daha az bir süre kaldı ve Güney Kore’deki kripto para borsaları için zaman daralıyor. FSC, yaptığı açıklamasında 20’den fazla kripto para borsasının kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını ifade etti. FSC tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki 63 borsanın 24’ünün, bir aydan daha az bir süre içinde faaliyetlerinin sonlandırılabileceğini duyurdu. Söz konusu açıklamada, FSC bu borsaların kendilerine tanınan sürede regülasyon şartlarına uyumluluk raporlarını hala tamamlayamadıklarını belirtti.

  Belgeyi Almak 3 Ay Sürüyor Ama Geriye 1 Ay Kaldı

  FSC’nin belirttiği 24 kripto para borsası, kendilerinden istenen “Bilgi Sistemleri Yönetimi Sertifikası” belgesini bir türlü alamadı. Bu sertifika, Güney Kore’deki borsaların, kullanıcılarının bilgilerini koruyabileceğinin bir belgesi olarak gösteriliyor. Sertifikanın, başvurudan itibaren alınma süresinin ise 3 ayı bulabildiği ifade ediliyor. Yani henüz bu başvuruyu yapmamış olan borsalar, neredeyse kesin olarak bu sertifikayı alamayacak. FSC, duyuru sonrası ülkedeki 21 borsanın bu sertifikayı aldığını, 18 borsanın da başvurularının inceleme aşamasında olduğunu aktardı.

  DigiFİnex Borsası Da Kapanma Riskiyle Karşı Karşıya

  Güney Kore’de kripto para borsaları için kalan 1 aylık sürede kapatılma riskiyle karşı karşıya olanlardan biri de Singapur merkezli kripto para borsası DigiFinex. Raporlar ve başvurular incelendiğinde, DigiFinex’in de henüz istenen belgeleri toparlayamadığı görülüyor. Uyumluluk yasalarına uyamayan birçok küçük ölçekli borsa, bu süreçte Güney Kore’de faaliyetlerini sonlandırdı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle