Kripto Para

Google, blockchain’e 1 yılda 1.5 milyar dolar yatırdı!

  Teknoloji devi Google’a ilişkin Blockdata tarafından yayımlanan bir rapor, şirketin blockchain teknolojisine duyduğu ilgiyi ortaya koydu. Rapora göre Google, 2021 yılı Eylül ayından bugüne kadar blockchain şirketlerine 1,5 milyar dolarlık yatırım yaptı.

  Dünyanın en büyük arama motoru Google, blockchain şirketlerine yatırıma devam ediyor! Google’ın ana şirketi Alphabet tarafından son 1 yılda blockchain sektörüne 1,5 milyar dolarlık yatırım yapıldığı açıklandı.

  Blockchain Yatırımları Halka Açık Şirketleri Geçti!

  Blockdata tarafından paylaşılan raporla ortaya çıkan tabloda, sadece 11 ayda Google’un 1,5 milyar dolarlık yatırımı blockchain şirketlerine yönelttiği ortaya çıktı. Yatırım yapılan bu tutar ise diğer halka açık şirketleri geride bırakarak önemli bir istatistik olarak raporda yer aldı.

  Geçen sen de Google, 17 farklı blockchain şirketine toplam 601 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. 17 farklı şirketin arasında Style Labs, Alchemy, Blockchain.com, Ripple, Helium ve Cello gibi şirketler yer almıştı. Bu yıl ise Google 1,5 milyar doları 4 şirkete paylaştırdı ve bu şirketler listeye dijital varlık saklama platformu Fire Blocks, Web3 oyun geliştiricisi Dapper Labs, Bitcoin altyapı aracı Tension ve girişim sermayesi şirketi Digital Currency Group oldu.

  Blockchain Yatırımları Muazzam Artış Kaydetti!

  Blockchain’e en çok yatırım yapan halka açık şirketlerin açıklandığı raporda Google birinci sırada yer alırken, yapılan yatırım tutarında artış da dikkat çekti. Rapora göre halka açık 40 şirket, 2020 yılında 506 milyon dolarlık bir tutarı blockchain girişimlerine ayırırken, bu rakam Ocak – Eylül 2021 döneminde 1,9 milyar dolara ulaştı. Eylül 2021’den sonra yatırım büyüme ivmesi arttı ve sadece 11 ayda halka açık şirketlerin blockchain yatırımları 6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

  Listede Morgan Stanley Detayı!

  En büyük halka açık 40 şirketin blockchain yatırımlarının listelendiği Blockdata raporunda Google ile birlikte pek çok önemli şirket dikkat çekti. Alphabet’i 1,17 milyar dolarlık yatırım tutarı ile takip eden isim BlackRock olurken, Morgan Stanley 1,11 milyar dolarlık blockchain yatırımı ile üçüncü sırada yer aldı. Samsung ise listeye 979,2 milyon dolar yatırım tutarı ile dördüncü sıradan girdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle