Dengesiz fiyatlar BTC'nin itibarını düşürüyor

  Kripto para piyasalarında son günlerde yine oldukça dalgalı fiyat grafikleri görüldü. Daha önceden beri kripto paraların en çok eleştirildiği konu olan volatilitenin net şekilde bir kez daha görülmesiyle birlikte, bankacılar da eleştiri fırsatını kaçırmadı. Societe Generale analistleri lider kripto para birimini volatilite dolayısıyla eleştirdi.

  Kripto para piyasaları son dönemlerde artan ilgi ile birlikte en çok da kripto paraların volatil yapıda olmasından dolayı eleştiriliyor. Piyasalarda son günlerde yaşanan fiyat hareketlilikleri de bu eleştirilerin aslında çok da yersiz olmadığını gösterdi. Zira 19 Mayıs tarihinde piyasada yaşanan derin geri çekilme sonrası gelen toparlanmalar, kripto paraların volatil yapıda olduğunu bir kez daha gösterdi. Kripto paraların ve özellikle de Bitcoin’in (BTC) sert fiyat dalgalanması ile Societe Generale bankası bu fırsatı kaçırmadı. Societe Generale analistleri, Bitcoin’deki dalgalanmaları eleştirdi.

  Analistler Devletlerin BTC Yaklaşımının Olası Sonuçlarını Belirtti

  CNBC haberine göre Societe Generale analistleri yatırımcılar ile bir bildiri paylaştı. Analistler söz konusu bildiride Bitcoin’in “dengesiz fiyat hareketlerinin” portföylerde kripto paranın itibarını azalttığını ifade etti. Bildiriye göre devletlerin Bitcoin’i bitirme tehditleri, Bitcoin’in ilerleyen dönemlerdeki fiyat hareketliliklerine ciddi ölçüde aşağı yönlü baskı oluşturuyor. Bildiride yer alan ifadeye paralel şekilde, gerçekten de birçok devlet kurumu Bitcoin’in son düşüşlerine olumsuz açıklamalarda bulundu.

  Analistler Altın ve Bitcoin’in “Tek Ortak Noktasını” Açıkladı

  Societe Generale analistleri, söz konusu bildiride ayrıca Bitcoin ve altın kıyaslamalarına da vurgu yaptı. Analistler, her iki yatırım varlığının da yatırımcılar tarafından “enflasyona karşı koruma” görevi gördüğünü ifade etti. Ancak analistlere göre yine de iki varlık arasındaki ortak nokta, pozitif fiyat hareketlerinin oluşturduğu FOMO (Fearing Of Missing Out-Kaçırma Korkusu) etkisi. Konuya ilişkin olarak bildiride “Hem Bitcoin hem de altının yatırımcılara sunduğu tek muhtemel ödül, pozitif fiyat hareketleri. Bu da ikisinin tek ortak noktası.” ifadelerine yer verildi.

  Bazı İsimler Volatilitenin Normal Olduğunu Düşünüyor

  Son düşüşlere rağmen Bitcoin, yılbaşından bu yana %32’den fazla ve geçtiğimiz yıla göre %312 değer kazanmış bir konumda yer alıyor. Her ne kadar volatilite eleştirilerin odağında yer alsa da Morgan Creek Capital Management CEO’su Mark Yusko gibi ünlü isimler, dalgalanmanın uzun vade potansiyelinin bir özelliği olduğunu savunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle