Kripto Para

Bir İngiliz bankası daha Binance işlemlerini bloke etti!

  Birleşik Krallık’ta, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’a karşı başlatılan yaptırımlara bir yenisi daha eklendi. Barclays bankasından sonra bu kez de Santander bankası Binance’a para transferi yapılmasını engelledi. Santander, engelleme kararının “müşterilerin korunması için” olduğunu açıkladı.

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, son dönemlerde ülkelerin yasal düzenleyicilerinin hedefinde kaldı. Birçok ülkede Binance’a karşı çeşitli yaptırım ve inceleme kararları alındı. İngiltere, Kanada, Japonya, Cayman Adaları, Singapur ve Tayland gibi ülkelerde peş peşe Binance’a karşı ya inceleme başlatıldı ya da Binance’a yönelik işlemlere kısıtlama veya yasaklama getirildi. Birleşik Krallık’ta yasaklamalar ile karşılaşan Binance, bir kez daha İngiltere’de bir banka tarafından bloke edildi.

  Barclays, Kararını “Müşterilerin Güvenliği” İçin Almıştı

  Hafta içinde İngiltere merkezli Barclays bankası, müşterilerinin Binance işlemlerini bloke ettiğini açıklamıştı. Banka, Binance’a para yatırıma işlemlerini geçici bir süreliğine askıya aldığını duyurmuştu. Barclays, söz konusu hamlesini de e-posta yoluyla müşterilerine bildirmişti. Banka bu işlemleri “müşterilerin güvenliği” için yaptığını da belirtmişti. Binance, durumun yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu söyledi ancak banka kararını geri çekmedi. Şimdi aynı adım, yine İngiltere merkezli bir banka olan Santander’den geldi.

  Santander Bankası da “Müşterilerin Korunması” İçin Dedi

  Barclays bankasının Binance hakkında aldığı kararın temelinin, Birleşik Krallık yasal regülatörü Finansal Yürütme Kurumu (FCA) tarafından alınan karar olduğu düşünülüyor. FCA, Binance’a yönelik bir uyarı bildirisi yayınlamıştı ve Binance ülkede çeşitli kısıtlamalar ile karşı karşıya kalmıştı. Santander bankası da müşterilerine gönderdiği e-postalarda, “müşterilerin korunması için” Binance’a para transferini engellediğini duyurdu. Santander bankasının da FCA kararından dolayı bu adımı attığı düşünülüyor.

  Santander ve Barclays’ın Kararların Arkasında FCA’nın Açıklaması Olabilir

  Santander bankasının da tıpkı Barclays gibi Binance’a yönelik transfer işlemlerini engellemesinin arkasında FCA’nın almış olduğu kararın olduğu tahmin ediliyor. Her iki banka da doğrudan bununla ilgili, alınan kararın temeline yönelik bir açıklamada bulunmadı.

  FCA 27 Haziran tarihinde resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, Binance borsasının İngiltere’deki hizmetlerinin hiçbirini sunmaya yetkisinin olmadığını belirtmişti. Binance ise bu karara karşı, FCA’nın yaptığı açıklamaların operasyonel bile olmadığını ifade etmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle